Rodzaje balustrady

Wśród najpopularniejszych materiałów stosowanych przy produkcji balustrad wymienia się drewno, stosowane najczęściej przy tradycyjnych wnętrzach, a także metal i szkło, które idealnie współgrają z nowoczesnością. Przy balustradach stosowane są również elementy z tworzywa sztucznego, jednak ten materiał rzadko jest podstawą całej konstrukcji.

Najczęściej jak dotąd stosowane drewno czyni balustradę i całość schodów dość ciężkimi. Masywna konstrukcja drewniana nie nadaje się do pomieszczeń małych, gdyż zwyczajnie je przytłacza i optycznie pomniejsza. Drewniane balustrady montowane są zwykle w pomieszczeniach przestronnych, gdzie można podkreślić charakter rzeźbionych i toczonych elementów składowych konstrukcji balustrady.

Metalowe balustrady komponują się z wieloma innymi materiałami, jak drewno czy kamień. Grubość elementów metalowych można dostosować do schodów i pomieszczenia, a przy tym poszczególnym częściom może być nadana indywidualna forma. Metalowe balustrady o cienkich elementach dodają schodom lekkości i dlatego doskonale pasują do mniejszych pomieszczeń. Ten rodzaj balustrady może być stosowany zarówno w pomieszczeniach o nowoczesnym wnętrzu, jak i tradycyjnym. W pierwszym przypadku konstrukcja będzie prosta, bez jakichkolwiek zdobień. Natomiast w drugim, poszczególnym elementom i poręczy nadawane są oryginalne, dekoracyjne formy. Takie usługi oferują liczne pracownie kowalstwa artystycznego (jak balustrady Białystok), gdzie wytwarzane są także ogrodzenia czy inne elementy dekoracyjne, a nawet tablice informacyjne i pamiątkowe.

Zdarza się, że balustrady posiadają elementy szklane, które najczęściej łączy się z konstrukcją metalową, zwłaszcza w pomieszczeniach o nowoczesnym charakterze. Szklane części wykonywane są ze szkła hartowanego, całkowicie bezpiecznego dla warunków domowych. Szklana powierzchnia może być gładka lub zdobiona fakturą.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *