Klimatyzacja – jak przygotować instalacje do sezonu letniego?

Konserwacja oraz czyszczenie klimatyzacji nie należy do najprostszych czynności jednak o konieczności odpowiedniego przygotowania sprzętu do sezonu letniego nie trzeba przekonywać nikogo. Wdychamy filtrowane przez klimatyzację powietrze dlatego dla własnego zdrowia przynajmniej raz w roku należy ją kompleksowo odgrzybić i oczyścić.

Największe zbiorowisko kurzu oraz brudu znajduje się w filtrze. Umieszczony jest on przed wylotem chłodnego powietrza i na to miejsce należy zwrócić szczególną uwagę. Klimatyzacja w razie nieodpowiedniej pielęgnacji nie spełnia swojej funkcji, spada wydajność powietrza, wzrasta zużycie energii elektrycznej oraz głośność pracy urządzenia. Zapchane filtry oraz kanały wentylacyjne mogą powodować nadmierne wkraplanie się wilgoci, zacieki na ścianach oraz oblodzenie wewnątrz urządzenia, a co za tym idzie awarie klimatyzatora. Kolejna kwestia to nasze zdrowie. Nieoczyszczone filtry są idealnym środowiskiem dla drobnoustrojów i bakterii powodujących schorzenia płuc oraz problemy górnych dróg oddechowych.

Zwykłe czyszczenie klimatyzacji

Aby oczyścić wylot i wlot powietrza należy użyć miękkiej, suchej tkaniny. W razie zabrudzeń trudnych do usunięcia można użyć letniej wody z mydłem. Nie należy stosować ostro żrących środków ze względu na wrażliwość elementów na tego typu preparaty. Same filtry z kolei czyścimy według zalecenia producenta.

Czyszczenie specjalistyczne

Najlepiej skorzystać z usług personelu posiadającego zgodę producenta na serwisowanie tych urządzeń. Centrale wentylacyjne wraz z samą klimatyzacją ciężko wyczyścić samodzielnie, ponadto może to skutkować utratą gwarancji.

Podziel się!

2 Comments

  1. Marek Odpowiedz

    W pełni zgadzam się z artykułem. Warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji dla własnego zdrowia i na pewno wydłuży to żywotność naszego urządzenia.

  2. Piotrek Odpowiedz

    To tak samo jak jest z czyszczenie oczyszczacza. Nie wolno w żadnym wypadku używać podobnie jak tutaj żrących środków. Czy w ogóle np. myjąc oczyszczacz powietrza nie wolno używać detergentów, bo mogą powodować zniekształcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *