klimatyzacja LG

Jak umiejętnie korzystać z klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja LG w domu to sposób na zapewnienie optymalnych warunków temperaturowych w pomieszczeniach mieszkalnych. Dzięki klimatyzatorom upały stają się mniej dokuczliwe, a warunki panujące w domu pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie. Żeby jednak klimatyzacja LG spełniała swoje zadanie, musi być dobrze wykorzystywana. Jak umiejętnie korzystać z niej?

Nie zaniżaj wydajności

Najczęściej pojawiającym się błędem podczas użytkowania klimatyzatorów w domu jest nieświadome zaniżanie ich wydajności. Wiele osób nie do końca rozumie ideę pracy tych urządzeń. Ich zadaniem jest wyprowadzanie na zewnątrz ciepłego powietrza z pomieszczenia, a jednocześnie dostarczanie do niego tego schłodzonego. Kluczowym aspektem jest zatem wyprowadzenie ciepła. W tym celu należy zamknąć wszystkie okna w klimatyzowanym pomieszczeniu, tak, by do pomieszczenia nie dostawało się przez nie ciepłe powietrze z zewnątrz budynku. Będzie ono ogrzewało chłodne powietrze, które dostarcza klimatyzator, a tym sam niwelowało efekt jego pracy. Okna należy zatem zamknąć.

klimatyzacja LG

Odpowiednia temperatura

Kolejnym błędem jest nieumiejętne dostosowywanie warunków temperaturowych w pomieszczeniu. Wiele osób ustala zbyt niską wartość temperatury w stosunku do panującego za oknem upału. Zbyt duży chłód wydaje się przyjemny, orzeźwia i dodaje energii. Jest to jednak tylko pozorny pozytyw. Nieumiejętne ustawienie temperatury w pomieszczeniu może wywoływać przeziębienia i choroby. Bierze się to ze zbyt dużej różnicy temperatury panującej na zewnątrz i wewnątrz budynku. Organizm najpierw się rozgrzewa, a później gwałtownie wychładza, co niekorzystnie wpływa na układ odpornościowy. Zasada bezpiecznego użytkowania klimatyzacji mówi, że temperatura panująca wewnątrz pomieszczenia nie powinna być niższa od tej, która panuje na zewnątrz, nie więcej niż o siedem stopni Celsjusza.

Nie zawyżaj kosztów eksploatacji

Eksploatacja klimatyzatora podczas wyjątkowo mocnych upałów, może generować wysokie koszty, jeżeli nie pomożemy jej w pracy. Im większe nasłonecznienie i bardziej rozgrzane pomieszczenie, tym mocniej musi pracować urządzenie, by je schłodzić. Oznacza to zwiększony pobór energii elektrycznej. Żeby temu przeciwdziałać, można zainstalować w oknach żaluzje. Ich zaciągnięcie uniemożliwi przenikanie nadmiaru promieni słonecznych do wnętrza, przez co będzie ono mniej nagrzane, a tym samym będzie można ustawić pracę klimatyzatora na bardziej ekonomiczną. Można także użyć specjalnej folii, którą przylepia się do okna, a która odbija promienie słoneczne.

Podziel się!

2 Comments

  1. anka Odpowiedz

    zamiast ciężkich rolet, przyjemne markizy do okien pionowych. Fajnie zaciemniają wnętrza, więc jest w domu chłodniej. Są estetyczne, samodzielnie można je instalować. Plus jest też taki, że przy mniejszej temperaturze nie trzeba używać klimatyzacji

  2. Piotrek Odpowiedz

    Nie raz nie dwa wychodząc właśnie z takiego pomieszczenia, gdzie była znacznie niska temperatura, miałem potem katar, chore gardło etc. poza tym mając jeszcze klimatyzacje powinniśmy też pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Bo potem grzyb murowany. I oczywiście choroba gotowa :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *