Kostka brukowa w naszym ogrodzie

Kolor kostki brukowej dopasujmy do elewacji oraz elementów wykończeniowych ogrodzenia. Do domów w „starym stylu”, z elementami retro, pasować będą ścieżki wyłożone za pomocą kostki typu vintage, czyli specjalnie postarzanej. Nie zapominajmy również o tym, że nawierzchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jeśli zamierzamy ułożyć z tego materiału także podjazd do garażu, wybierzmy raczej kostkę w ciemniejszej gamie kolorystycznej. Beże, odcienie piasku czy bardzo jasnego brązu, choć eleganckie, mogą przy okazji awarii samochodu bezpowrotnie pokryć się szpecącymi plamami oleju. Dlatego też, przed rozpoczęciem użytkowania powinniśmy pokryć kostkę brukową specjalnymi impregnatami.

Zanim jednak na poważnie zajmiemy się wyborem faktur i kolorów, powinniśmy dokładnie zaplanować rozmieszczenie ścieżek i alejek. Najlepiej powierzyć te zadanie architektowi, który podpowie, jaką szerokość muszą mieć trakty komunikacyjne, a ile metrów należy przeznaczyć na podjazd do garażu. Uwzględnijmy także nasze własne przyzwyczajenia i zwyczaje. Jeśli lubimy spędzać dużo czasu w ogrodzie, tam możemy umiejscowić część traktów. Osoby, które lubią wylegiwać się na słońcu, mogą wyłożyć za pomocą kostki brukowej cały taras. Dobrym pomysłem będzie również pokrycie kostką brukową miejsca, gdzie stoi grill.

Zwróćmy uwagę także na typ podłoża, na którym montujemy kostkę. Twardsze zniesie większa naciski i obciążenia, dlatego też zaleca się utwardzanie ziemi pod podjazd. W przypadku alejek przeznaczonych do ruchu pieszego nie będzie już konieczności wykonywania korytowania i niwelacji. Warto wybierać materiały sprawdzonych i znanych na rynku producentów jak np. firmę AWBUD, która od wielu lat zajmuje się produkcją wyrobów betonowch. Będziemy wtedy pewni, że zakupiona przez nas kostka brukowa spełnia wszelkie normy, posiada atesty i certyfikaty, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w jej jakości oraz trwałości.

Podziel się!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *