Jak rozplanować urządzenie ogrodu?

Przydomowy ogród może stać się wspaniałym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Nawet niezbyt rozległy, przy odpowiedniej aranżacji zapewni mnóstwo pozytywnych wrażeń estetycznych. Jego kompozycja powinna jednak być dobrze przemyślana. Mały ogród wymusza stosowanie nieco innych rozwiązań niż duży. Dobrym wyborem będą niskie rośliny, delikatne ozdoby, minimum zbędnych przedmiotów.

Jak urządzić mały ogród?

Na niewielkiej płaszczyźnie łatwo o chaos lub wrażenie ciasnoty. Taki ogród nie będzie dobrym miejscem do relaksu. Niektórzy właściciele małych działek tłumaczą się, że nie są w stanie wszystkiego zmieścić na tak ograniczonym obszarze. Dzięki zainwestowaniu w niskie rośliny można łatwo optycznie rozszerzyć przestrzeń i zbudować kilka płaszczyzn, nadających ogrodowi głębię. Pedantyczna dbałość o porządek i jakość wszystkich elementów jest również jak najbardziej wskazana.

Dlaczego niskie rośliny?

Nad niską roślinnością łatwiej zapanować, dlatego też nawet przy niewielkim nakładzie pracy mały ogród może wyglądać porządnie. Wystarczą do tego podstawowe narzędzia i trochę wiedzy, w jaki sposób się nimi posługiwać. Niskie rośliny gwarantują też uniknięcie nadmiernego gąszczu w ogrodzie, dzięki czemu będzie wydawał się znacznie bardziej rozległy – wystarczy wprowadzić ścieżki i tak posadzić wybrane okazy roślin, by tworzyły kilka płaszczyzn. Umiejętne posłużenie się kolorami ich liści i kwiatów sprawi, że niektóre płaszczyzny optycznie przybliżą się, a inne oddalą. Taka metoda zapewni wrażenie przestrzenności, nawet jeśli tej przestrzeni jest w rzeczywistości bardzo mało.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *