Znaczenie kratek wentylacyjnych w kominku

Kratki w kominku to element niemalże oczywisty, na który wielu nie zwraca uwagi. Jednak współcześnie liczne formy, rodzaje i kształty tychże kratek sprawiają, iż nie są one już wyłącznie elementem systemu wentylacyjnego, ale również coraz częściej stanowią swego rodzaju dekorację.

Jednak oprócz estetycznego wyglądu, kratka ma pełnić kilka zasadniczych ról. Pierwszą z nich jest fakt, iż w przypadku kominków z wkładem grzewczym, to właśnie przez kratkę zamontowaną w jego obudowie, do kominka dostaje i wydostaje się ciepłe powietrze. Kratka ma tu bowiem zapewnić przepływ powietrza na odpowiednim poziomie oraz zapobiec niebezpieczeństwu potencjalnego przegrzania. Poziom natężenia określany jest dla każdego kominka indywidualnie, dlatego rozmiar kratki, dokładniej jej pola czynnego, również musi być odpowiednio do tego poziomu dostosowany.

Co więcej, kratki stanowią również osłonę otworów dostępowych do okapu kominkowego, elementów regulacyjnych kominka bądź też urządzeń podlegających konserwacji. Z racji tego, iż łatwo jest je zamontować oraz zdemontować, a także iż zapewniają mniejsze opory przepływu powietrza, stanowią efektywniejsze rozwiązanie niż chociażby drzwiczki.

W przypadku pewnych rodzajów ogrzewania, kratki kominkowe są wykorzystywane również w innych miejscach instalacji kominkowej. Można je spotkać na ścianach czy sufitach, gdzie mają na celu głównie osłaniać przewody nawiewające, regulować stopień napływającego powietrza oraz odpowiednio kierować jego strumieniem.

Należy pamiętać, iż kominek bez kratek może stanowić spore zagrożenie. W momencie, gdy dojdzie do przegrzania instalacji, może nastąpić poważne uszkodzenie wkładu bądź okapu kominka. Co gorsza, może to doprowadzić nawet do pożaru.

Warto tu również wspomnieć o estetyce współczesnych kratek kominkowych. Mnogość ich form i rodzajów pozwala w sposób dowolny dobierać model odpowiedni do wystroju i charakteru konkretnego pomieszczenia. Co więcej, nowoczesne fotokratki umożliwiają nawet wkomponowanie w kratkę wybranego przez siebie zdjęcia, co pozwala na ich pełną personalizację.

Różne formy i typy kratek można znaleźć na: http://www.ventlab.pl/.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *