Wybór pokrycia dachowego

Chcąc odpowiednio zatroszczyć się o trwałość budynku i dodatkowo zadbać o jego wygląd warto zdecydować się na trwałe pokrycie dachowe. Wybór staje się coraz trudniejszy, bowiem producenci starają się przyciągnąć uwagę klientów oryginalnymi kształtami i kolorami.

Do tych najpopularniejszych wciąż należą blachodachówki i inne pokrycia blaszane. Najbardziej wytrzymałe z tego rodzaju pokrycia to blachy szwedzkie, które świetnie sprawdzają się nawet podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych. Skandynawski klimat dokładnie przetestował ich wytrzymałość i odporność.

Co wpływa na wybór pokrycia dachowego?

Głównym czynnikiem jaki ma ogromne znaczenie przy dopasowywaniu pokrycia dachu, jest jego kąt nachylenia. W zależności od spadzistości dachu należy dobrać odpowiednią gęstość pokrycia. Dodatkowo w Polsce obowiązują określone normy nachylenia dachu dla konkretnych pokryć.

Na wybór pokrycia wpływa również kształt czyli stopień skomplikowania dachu. Większe elementy – takie jak np. blachy, dobrze sprawdzają się przy prostych dachach. W przypadku wielu załamań i krzywizn zastosowanie blachy znacznie zwiększy koszty robocizny oraz zużycie materiału.

Również położenie geograficzne będzie znaczące – obfite opady śniegu zmuszają do zastosowania dużego nachylenia, aby śnieg nie zalegał na dachu.
Blachy dachowe nie będą trafnym wyborem przy sporych i częstych wiatrach ze względu na swoją lekkość. W takim wypadku zaleca się wybór dachówki.

Obecna ilość pokryć dachowych dostępnych na rynku pozwala wybrać najodpowiedniejszy materiał. Każdy z nich różni się możliwościami, posiada swoje wady i zalety oraz różni się ceną. Warto przed wyborem poradzić się fachowca, który przedstawi wszystkie aspekty i pomoże podjąć ostateczną decyzję.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *