Sprzedaż mieszkań – ile i kiedy zapłacimy podatek

Przy zakupie nieruchomości pamiętajmy o podatku. Gdy kupujesz mieszkanie, dom lub działkę musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. od wartości nieruchomości.

Podatek musimy zapłacić, gdy:

  • kupujesz mieszkanie (nieruchomość) na rynku wtórnym,
  • deweloper nie jest płatnikiem VAT.

Podatku nie zapłacimy w przypadku, gdy:

  • kupujesz mieszkanie (dom) od spółdzielni, czyli na tzw. rynku pierwotnym na prawie spółdzielczym własnościowym, w ogóle nie płacisz podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • sprzedaż mieszkania jest na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, np. wykup mieszkania komunalnego.

Przepisy nie regulują, kto ma płacić podatek (ustawodawca decyzję tę pozostawił stronom umowy), bo dla państwa jest nieważne, czy będzie to sprzedawca, czy kupujący. Ale odpowiedzialność ciąży solidarnie na stronach umowy. Oznacza to, że jeśli podatek nie wpłynie, urząd skarbowy może się go domagać w pełnej wysokości od kupującego lub sprzedającego. Kogo z was wybierze, zależy od woli urzędników. Przy umowie kupna-sprzedaży podatek zwyczajowo płaci kupujący.

Wysokość podatku zależy to od wartości mieszkania (domu, działki). Podatek jest zawsze ten sam – 2 proc., czyli przy mieszkaniu o wartości 200 tys. zł zapłacisz 4 tys. zł. Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, który nie jest płatnikiem podatku VAT, to płacisz 2-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC) od udziału w gruncie (czyli od wartości ziemi). Obowiązek podatkowy powstaje w chwili zawarcia umowy czyli płacisz go od razu u notariusza.  Dodatkowo musisz wypełnić formularz PCC 1. Jeśli umowa sprzedaży została zawarta między więcej niż dwiema osobami, trzeba dodatkowo złożyć załącznik PCC- 1/A.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *