Rozstrzygnąć dylemat – dom albo mieszkanie

Wchodząc w dorosłość i zakładając rodzinę, zastanawiamy się nad znalezieniem sobie gniazdka rodzinnego. Wielu młodych ludzi stoi na „rozdrożu” kalkulując, co wybrać – czy zamieszkać w domku wolno stojącym czy też zainwestować w mieszkanie.

Decydując się na życie na obszarze wiejskim, mamy do wyboru raczej tylko kupno bądź budowę domu. Przy zakupie gotowego domu, umywamy ręce od robót budowlanych i mamy już wszystko „podane na dłoni”. Jednak może nam nie przypaść do gustu rozmieszczenie pomieszczeń w domu, zagospodarowanie, usytuowanie budynków na działce itd. Dlatego większość ludzi decyduje się na budowę domu. W takim wypadku rozpoczynają od zakupienia działki, na której powstanie przyszłe lokum mieszkalne. Grunty pod zabudowę to z reguły spora inwestycja. Jednak ich ceny są uzależnione od miejsca i lokalizacji działki. W dużych ośrodkach miejskich bądź ich bezpośrednich okolicach tereny przeznaczone pod zabudowę są znacznie droższe niż w odległych od większych miast ośrodkach wiejskich. Mimo wysokich cen, działki budowlane w dużych miastach również są chętnie rozchwytywane i przez to powstają liczne osiedla domków mieszkalnych w ośrodkach miejskich. W przypadku budowy domu, poza działką gruntową, trzeba również wziąć pod uwagę doprowadzenie do swojego przyszłego lokum podstawowych mediów takich jak woda, gaz oraz prąd.

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania w mieście, powinniśmy być przygotowani również na niemały koszt takiej inwestycji. Jednak w koszta nie jest wliczona cena działki pod zabudowę. Mieszkania w przeciwieństwie do domku rodzinnego nie musimy budować. Zajmują się tym bowiem deweloperzy, budując w ośrodkach miejskich osiedla mieszkalne przeznaczone pod sprzedaż. Ich inwestycje w owe budowy są niezwykle opłacalne, gdyż obecnie ceny mieszkań są niezwykle wygórowane. Od kilku lat koszta zakupienia mieszkania mają ciągle tendencję zwyżkową i nic nie wskazuje na to, że mieszkania miałyby stanieć.

Życie w mieście jest jednak znacznie prostsze niż na wsi. Mieszkając w ośrodku miejskim oszczędzamy czas, który mieszkańcy wsi muszą przeznaczyć na dojazdy do pracy czy szkoły. Zamieszkując tereny wiejskie ludzie mają również znacznie więcej obowiązków związanych z utrzymaniem i dbałością o swoją posiadłość. Miasto daje więcej możliwości rozwoju, szersza jest również oferta rozrywki, nie wspominając już o zatrudnieniu.  Na wsi natomiast jest znacznie bezpieczniej, ludzie mają więcej przestrzeni i swobody. Poza tym generalnie życie jest tańsze, gdyż mieszkając w domu nie trzeba uiszczać opłat mieszkaniowych. Mieszkańcy wiejskich domów mają także większą możliwość zaopatrywania się w ekologiczną żywność, samemu sobie ją produkując. Jak więc widać dylemat czy wybrać życie we wiejskim domu czy też zdecydować się na miejskie życie w mieszkaniu, do łatwych nie należy. Jednak jest on do rozstrzygnięcia po przeanalizowaniu wszelkich „za i przeciw” poszczególnych aspektów inwestycji w dom bądź mieszkanie.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *