Urządzenie to jest wręcz niezbędne w pomieszczeniach w których przebywają dzieci lub zwierzęta. Wentylacja umożliwia wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże które jest nam niezbędne do oddychania. Świeże powietrze konieczne jest również w przypadku gdy używamy urządzeń zużywających powietrze, oraz gdy jesteśmy narażenia na dodatkowe zanieczyszczenia np. dym papierosowy lub opary z substancji chemicznych. W dzisiejszych czasach coraz trudniej spotkać się z brakiem wentylacji w domach gdyż wszyscy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji braku takiego urządzenia.
Zła wentylacja lub jej brak może wywołać u Nas złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, a nawet alergie. Może prowadzić również do chorób układu oddechowego. Kolejnym skutkiem złej wentylacji jest pojawienie się grzybów bądź pleśni na ścianach a także wnikanie wilgoci do ścian co powoduje niszczenie budynku a w następstwie może prowadzić do zniszczenia bądź zawalenia się konstrukcji budowanej. Wyróżniamy 3 typy wentylacji: mechaniczna, naturalna i grawitacyjna.
Wentylacja naturalna jest to najstarszy i najbardziej znany sposób wentylacji pomieszczeń. Przy tego typu wentylacji wykorzystuje się do wymiany powietrza – przeciąg.
Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje różnice ciśnień pomiędzy pomieszczeniami. A sam mechanizm wymiany powietrza odbywa się dzięki kratkom wentylacyjnym, które wsysają zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia i wydostaje je na zewnątrz, a specjalnie wykonane nawiewy transportują czyste powietrze do środka pomieszczeń.
Wentylacja mechaniczna natomiast wyróżnia się niezależnością w stosunku do warunków atmosferycznych. W tym przypadku przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu kilku wentylatorów. Ten typ wentylacji daje nam możliwości dostosowania koniecznej wydajności do aktualnej potrzeby mieszkańców. Co powoduje komfortowe warunki w pomieszczeniach.
Dodaj komentarz