Pomysł na ścieżkę w ogrodzie

Wielu z nas marzy się piękna ścieżka w ogródku, po której można by swobodnie się przechadzać i zwiedzać nasz ogród. Taki spacer jest świetnym sposobem na relaks. Dzięki takiej ścieżce nie będzie deptać trawnika, a w wilgotne dni nie się pobrudzimy w błocie. Jeśli zamierzamy stworzyć takową obok naszego domu, najpierw musimy się zastanowić jakiego użyć materiału, tak aby ładnie komponowała się zresztą otoczenia.

Dawno minęły już czasy kiedy w ogrodzie używaliśmy jedynie miejscowych materiałów. Dziś mamy do wyboru dziesiątki różnorodnych płytek i kostek z całego świata. Każdy materiał cechuje również jego indywidualna wytrzymałość na warunki atmosferyczne lub na oddziaływania mechaniczne, toteż musimy się dobrze zastanowić jakiego użyć, tak aby spełniał swoją rolę przez długie lata ciesząc nasze oko. Do jednych z najbardziej trwałych i wytrzymałych z pewnością zaliczyć można granit lub łupek z kamienia polnego. Natomiast chociażby porowaty piaskowiec jest miękki i czasem ulegnie rozwarstwieniu i zacznie się kruszyć.

Kolejnym aspektem do rozważenia jest kolor danego materiału. Warto się dobrze nad nim zastanowić, tak aby ładnie wpasowywał się w ogólny styl ogrodu. Ścieżkę możemy ułożyć np. z ciętego polnego kamienia, który idealny pasuje do kompozycji swobodnych. Kostka granitowa natomiast lepiej nada się do ogródków ze strzyżonymi żywopłotami z geometrycznie uporządkowaną przestrzenią. Idealnie również komponuje się w miejskich terenach.

W momencie, gdy będziemy zbliżać się do końca prac z naszą ścieżką, warto również zastanowić się nad małym akcentem dekoracyjnym. Do tego zabiegu wykorzystać możemy chociażby nazywany egipskim alabastrem trawertyn. Należy on do ozdobnych materiałów budowlanych i używany był już w starożytnym Egipcie przy wyrobie posągów. Będzie on wręcz idealny do ładnego zwieńczenia naszej dróżki w postaci krawężników.

Oprócz wyżej wymienionych istnieje oczywiście wiele innych materiałów, jakie możemy wykorzystać. Niektóre firmy posiadają wystawkę swoich produktów. Warto odwiedzić takie miejsca i na własne oczy ujrzeć chociażby małą kompozycję. Pozwoli to nam lepiej wyobrazić sobie jak dana kostka czy płytka będzie wyglądała w naszym ogródku i jeśli nam się spodoba, pozostaje nam tylko brać się do roboty.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *