Mieszkanie w poddaszu

W dzisiejszych czasach modne jest budowanie domów z wykorzystaniem poddasza na pomieszczenia użyteczności mieszkalnej. Można się ośmielić stwierdzenie, że nie jest to tylko modne ale i funkcjonalne, a także tworzy niezwykły klimat wnętrza.

Oświetlenie poddaszy – okna czy świetliki?

Specyficzne jest również oświetlenie takiego pomieszczenia. Okna umieszczane są przecież na dachu który znajduje się pod skosem, więc nad głowami domowników. Muszą one być odpowiednio silne i bezpieczne. Okno jest specyficznym elementem, okno dachowe musi być tak przygotowane, by mogli po nim chodzić ludzie, ponieważ zdarza się, że na dachu trzeba coś naprawić, więc okno automatycznie jako element dachu musi być odporne na tego typu niedogodności.

Czym więc się kierować przy wyborze takich okien? Po pierwsze tym, jak naświetlają one pomieszczenie. Warto wiedzieć że okno dachowe daje ok 50% więcej światła niż okno umieszczone na ścianie budynku. Zwykle dobre naświetlenie zapewnia stosunek powierzchni okna dachowego do powierzchni podłogi 1:5 – 1:8 dla pomieszczeń mieszkalnych. Można też zdecydować się na dwa lub więcej mniejszych okien, tak, by oświetlone było całe pomieszczenie. Ważne jest również to, jak okno się otwiera, by wygodnie było je myć. Pamiętajmy, że takie okno potrzebuje więcej troski. Grzejniki muszą być usytuowane zaraz pod oknem.

Jest kilka sposobów montażu okien dachowych, montaż na krokwiach, montaż na łatach, montaż na wymianach. Dach można wykorzystać również w innym celu- w celu oświetlenia pomieszczeń takich jak np. łazienka , w których nie ma możliwości zamontowania zwykłych okien, a istnieje potrzeba światła. Świetliki tunelowe, bo o nich mowa, zapewniają stały dostęp światła. Przez specjalny tunel zamontowany w dachu i stropie dociera światło do pomieszczenia. Latem, nie przepuszcza on tyle ciepła co standardowe okno, a zimą nie powoduje utraty ciepła. Świetliki mogą być montowane jedynie na dachach o nachyleniu większym 15o a nie większym niż 60o . Jego długość może wynosić do 6 metrów. Jest to bardzo innowatorskie i ciekawe rozwiązanie, godne polecenia. Pasuje do każdego rodzaju wnętrza i może nadać mu oryginalny styl.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *