Malowanie ścian

Malowanie ścian – jak zrobić to dobrze?

Każdy z nas posiada mieszkanie lub dom i zapewne każdy z nas kiedykolwiek w swoim życiu malował ściany. Dla wielu jest to najprzyjemniejszy etap każdego remontu, dla innych uciążliwy obowiązek, który starają się maksymalnie odwlec w czasie. Z pewnością malowanie ścian posiada wiele ważnych etapów oraz aspektów, na które musimy zwrócić swoją uwagę. Zatem co zrobić, by efekt był dla nas zadowalający?

Zwracajmy uwagę na jakość produktów

Wybierając farby, grunty, pędzle lub wałki oraz inne akcesoria malarskie zawsze starajmy się wybierać produkty najwyższej jakości. To od nich, oraz od naszych umiejętności zależy efekt końcowy, który powinien spełniać nasze oczekiwania. Przecież nie chcemy, by nasze ściany „zdobiły” ślady po wałku, który uniemożliwiał równe naniesienie i rozprowadzenie farby lub plamy, które wynikają z kiepskiej jakości produktów, których użyliśmy. Pamiętajmy też, by zwracać uwagę jaką farbę stosujemy. Warto korzystać z dedykowanych specyfików i np. do ścian w kuchni wykorzystywać przeznaczone dla tego pomieszczenia farby, które umożliwią czyszczenie takiej powierzchni.

Malowanie ścian

Przygotowanie powierzchni

Aby efekt malowania ścian był zadowalający musimy odpowiednio przygotować powierzchnię naszych ścian. Niezależnie od tego, czy nasze mieszkanie jest nowe, czy tylko robimy remont, pamiętajmy o zagruntowaniu przed pomalowaniem. Preparat gruntujący pozwala ograniczyć wpijanie farby przez ścianę, co za tym idzie oszczędzimy na tym sporo pieniędzy. Dodatkowo wiąże on wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na malowanej powierzchni, a także poprawia wytrzymałość ostatecznej warstwy koloru na naszej ścianie. Takie rozwiązanie jest przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy co kilka lat chcemy przemalować nasze mieszkanie.

Malowanie – wałek czy pędzel?

Z pewnością każdy ma swoją opinię i odpowiedź na to pytanie. Warto jednak wspomnieć, że wałek idealnie sprawdza się na większych powierzchniach, zwłaszcza w wypadku farb wykorzystywanych do malowania wnętrz. Ściana pomalowana wałkiem sprawia wrażenie bardziej równej i czystej. Pędzel z pewnością świetnie nada się do położenia gruntu lub pomalowania powierzchni nierównej, chropowatej lub do wykonania drobniejszych poprawek, takich jak malowanie kątów czy drobnych detali.

Malowanie ścian nie należy z pewnością do prostych zajęć. Czerpiąc doświadczenia starajmy się wykorzystywać produkty oraz technologie, które ułatwią nam to zadanie i pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszego efektu końcowego.

Podziel się!

One Comment

  1. Piotrek Odpowiedz

    Zgadzam się ze wszystkim co tu napisano na temat jakości produktów czyli jakości farby, odpowiedniego wałka itd. Ja bym jeszcze dodał, że warto zainwestować w taką farbę, która jest bez formaldehydu. Kupiliśmy taką ostatnio jak malowaliśmy, a właściwie odświeżaliśmy mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *