Nic nie jest na lata. Niezależnie od marki produktu czy zastosowanych w urządzeniu podsystemów, elementy elektroniczne ulegają starzenia się chociażby ze względów temperaturowych. Okres użyteczności falowników możemy jednak wydłużyć dzięki właściwej eksploatacji oraz konserwacji systemu. Jak poprawić wydajność sprzętu?
Podobnie jak w przypadku innych urządzeń i maszyn konieczny jest okresowy przegląd falowników podczas których wykonane będą ściśle określone czynności. Przynajmniej raz na poł roku należy oczyścić i sprawdzić stan kratek wentylacyjnych oraz wentylatorów szaf napędowych jak i samych falowników. Z taką częstotliwością należy również sprawdzać temperaturę wewnątrz szały napędowej oraz radiatora. Niektóre falowniki LG, czy Lenze mają możliwość programowania takiej kontroli.
Co do badań wykonywanych przynajmniej raz do roku zalicza się dokręcenie w razie potrzeby śrub silnoprądowych zgodnie z dokumentacją falownika, jak również odkurzenie płyty głównej urządzenia oraz sprawdzenie i pomiar połączeń ekranów przewodów i kabli. Z częstotliwością minimum co pięć lat należy z kolei sprawdzić pojemność kondensatorów elektronicznych i w razie potrzeby dokonać ich wymiany. Podobnie sprawa wygląda w przypadku łożysk wentylatorów.
W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu falowniki powinno się sprawdzać znacznie częściej. Zachowanie bezpiecznego minimum pozwoli na ich długoletnie użytkowanie a dzięki częstej kontroli możliwe jest szybkie wyłapanie ewentualnych problemów. W takiej sytuacji naprawa systemu zostanie przeprowadzona zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń. Automatyka wymaga czujnego oka ze względu na stosunkowo wysoką cenę napraw oraz kosztowne części, których zakup przy poważnych awariach może okazać się niezbędny.
Dodaj komentarz