Jakie są wyznaczniki jakości kostek brukowych?

Wybór kostki brukowej

Wiele osób na pierwszym miejscu stawia kolorystykę i ogólne walory estetyczne wybieranych materiałów. Ale tak naprawdę nie jest to najważniejsze. Najistotniejsze jest bowiem to, by elegancka kostka brukowa przetrwała próbę czasu i nie uległa uszkodzeniu. Wybierając więc materiał na wyłożenie swojego podwórka, trzeba wziąć pod uwagę jego walory techniczne oraz przeznaczenie. Niedopuszczalne jest na przykład ułożenie jednego rodzaju kostki na całej powierzchni: taras z kostki, ogród, czy pojazd mają bowiem zupełnie inne wymagania – gdyż poddawane są różnym obciążeniom. Pierwszym krokiem w wyborze kostki brukowej powinno być sprawdzenie, czy jest ona wytwarzana zgodnie z normą europejską PN-EN 1338. Norma ta wymaga bowiem, by wszystkie elementy miały odpowiednie parametry związane z wytrzymałością, nasiąkliwością i odpornością na zamarzanie. Daje to wtedy gwarancję, że kostka została wyprodukowana z odpowiedniego kruszywa i jest trwała.

Elegancka kostka brukowa – wyznaczniki jakości

Istnieje kilka cech, które mogą wskazać, jak dobra jest dana kostka brukowa. Warto zwrócić na nie uwagę, bo jest to zakup na lata i warto, by tyle przetrwała w dobrym stanie. Tak więc, do wyznaczników jakości kostki zaliczyć można między innymi to:

  • Czy beton nie ma spękań, złuszczeń i odprysków?
  • Czy elementy kostki nie rozwarstwiają się?
  • Czy kostka została zaimpregnowana chemicznie przez producenta już na etapie produkcji? Jest wygodne, bo nie trzeba robić tego samodzielnie.
  • Jakie są właściwości warstwy licowej kostki? Czy jest ona odpowiednio wytrzymała i odporna na ścieranie?
  • Jaka jest grubość kostki, szczególnie jej górnej warstwy? Jest to warstwa ścieralna i powinna mieć przynajmniej 4 mm, a najlepiej od 7 do 10 mm.
  • Kiedy kostka została wyprodukowana? Najlepiej układać ją do sześciu miesięcy po produkcji. Niedobrze jest, gdy leży ona za długo pod folią -bez swobodnego dostępu powietrza do każdej z jej warstw.
  • Jakie są jakość i rodzaj użytych barwników? A może kostka zawiera jedynie naturalne kruszywo (dzięki czemu jest bardziej trwała)?

Producent kostki brukowej

Sprawdzenie tych właśnie parametrów może sprawić, że wybierze się kostkę naprawdę dobrej jakości, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Dzięki temu przetrwa przez długie lata, bez utraty swoich początkowych właściwości.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *