inteligentne systemy sterowania oświetleniem

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem

Rosnące koszty energii elektrycznej zmuszają wiele miast, czy gmin do szukania oszczędności, a dużą część ich budżetu pochłania oświetlenie ulic. Nowoczesnym rozwiązaniem są inteligentne systemy sterowania oświetleniem, które pozwalają na duże oszczędności.

Charakterystyka

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają na dostosowywanie poziomów natężenia światła do aktualnych potrzeb użytkowników oraz wymogów obowiązujących norm. Aktualne regulacje prawne pozwalają ograniczyć poziom oświetlenia w przypadku zmniejszenia się natężenia ruchu. Kolejnym elementem jest możliwość dostosowania mocy lamp do panujących warunków pogodowych. Służą do tego czujniki natężenia ruchu oraz czujniki pogodowe. System zbiera szereg informacji z czujników i w zależności od sytuacji automatycznie dobiera algorytm sterowania oświetleniem ulicznym.

systemy sterowania oświetleniem

Szereg zalet

Zalety inteligentnych systemów sterowania oświetleniem ulic, placów i parków, to:

  • sterowanie poszczególnymi latarniami ulicznymi;
  • możliwość modyfikacji w zależności od warunków na drodze;
  • sterowanie różnymi lampami tej samej sieci np. w okolicy przejść dla pieszych;
  • zliczanie czasu pracy i zużycia energii poszczególnych lamp;
  • kontrola parametrów elektrycznych i prawidłowego działania latarni,
  • możliwość pomiaru temperatury urządzeń elektronicznych w lampie;

Duże oszczędności

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na minimalizację kosztów inwestycji przy zachowaniu maksymalnej elastyczności i efektywności, co przekłada się na duże oszczędności. Dzięki temu możliwe też jest osiągnięcie bardzo krótkiego czasu zwrotu inwestycji, który wynosi od 2 do 4 lat. Dodatkowe oszczędności można uzyskać stosując nowe wysokowydajne źródła światła takie jak lampy sodowe wysokoprężne, czy lampy LED. W Norweskim mieście Oslo po zastosowaniu inteligentnych systemów sterowania oświetleniem osiągnięto oszczędności sięgające aż 70%. To pokazuje jak skuteczne jest to rozwiązanie i w jak dużym stopniu może przełożyć się na miejscowy budżet.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *