O znaczeniu instalacji elektrycznej i całego oświetlenia budynku przekonał się każdy, kto przeżył choć jedną poważną awarię tego układu. Jeśli instalacja została źle zaplanowana i wykonana, awaria taka potrafi wyłączyć prąd i wygasić światła w całym budynku. A dojść do niej może z byle powodu. Co zrobić, aby uniknąć tego typu zagrożenia?
Komu powinieneś powierzyć wykonanie instalacji elektrycznej?
Jeśli szukasz osoby, która zajmie się wykonaniem instalacji elektrycznej i całego oświetlenia w Twoim nowym domu czy budynku firmy, powinieneś zadecydowanie postawić na fachowca. Projektowaniem i budową instalacji zajmują się osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane elektryczne, uprawniające m. in. do sporządzania projektów i instalacji elektrycznych. Sam projekt powinien powstać jak najwcześniej, na etapie budynku w stanie surowym, aby można było dokładnie zaplanować rozkład kabli czy wielkość rozdzielni. Już wówczas należy uwzględnić spodziewane użycie prądu oraz rozkład urządzeń elektrycznych i oświetleniowych w budynku.
Jakiego typu oświetlenie warto obecnie używać?
Zdecydowana większość wykonawców i użytkowników stawia obecnie na oświetlenie LED, jako na najnowocześniejsze i najbardziej energooszczędne. Lampy LED wyróżniają się również bardzo dużą trwałością i wydajnością, a przy tym dostępne są w bardzo różnych wersjach i modelach zapewniających światło o praktycznie każdej możliwej barwie.
Z czego możesz skorzystać podczas projektowania całego układu oświetlenia?
Istnieje kilka rozwiązań bardzo pomocnych na etapie planowania i projektowania oświetlenia dowolnego budynku. Jednym z bardziej polecanych jest program Dialux, dzięki któremu możliwe jest wykonanie dokładnej wizualizacji scen świetlnych i ustalenie rozkładu natężenia oświetlenia w każdym punkcie budynku. Program ten uwzględnia zastosowanie konkretnych modeli opraw wszystkich producentów oświetlenia, przez co można zaplanować ich dobór w sposób niezwykle szczegółowy i już na etapie wykonawstwa jedynie trzymać się powstałego planu.
Czym są instalacje „inteligentnych budynków” i kto wytwarza tego rodzaju systemy?
„Inteligentny dom” lub „inteligentny budynek” to niezwykle zaawansowany system zarządzania budynkiem oparty na systemie czujników i detektorów, a mający na celu zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa oraz funkcjonalności całego obiektu. „Inteligentny dom” minimalizuje również koszty eksploatacji, choćby poprzez obniżenie opłat za prąd. Czołowi producenci zajmujący się systemami „inteligentnych budynków„ są:
- Fibaro,
- Statel,
- F&K,
- KNX,
Budowę tego typu systemu, tak jak i standardowego układu oświetlenia, warto zaplanować na wczesnym etapie inwestycji, ponieważ wymaga on wprowadzenia m. in. dodatkowych kabli sygnałowych i sterowniczych.
Dodaj komentarz