Budowa fundamentów jest najważniejszym elementem budowy domu. Dlatego też przy ich tworzeniu warto zwrócić uwagę na kilka bardo ważnych kwestii.
Wysokość fundamentów
Bardzo ważne jest ustalenie wysokości fundamentów. Jeśli mieszanka betonu jest gęsto plastyczna, to wysokość fundamentów może wynosić nawet 3 m. Jeśli jednak jest ona zbyt ciekła, to wysokość powinna wynosić maksymalnie 0,5 m. Tak więc nie można określać wysokości fundamentów według własnego uznania.
Materiał na fundamenty
Inną bardzo ważną kwestią jest wybór materiału na fundamenty. Powinien być on uzależniony od panujących na działce warunków gruntowych, a także od tego, jakie wymagania nośne powinien mieć budowany dom. Warunki gruntowe sprawdza się poprzez specjalne badania wykonywane przez specjalistów. Są one nieobowiązkowe, jednak lepiej jest wszystko dokładnie sprawdzić, gdy chodzi o tak poważną inwestycję, jak budowa domu. Przykładowo ławy fundamentowe powinny być budowane, kiedy grunt jest wytrzymały. Z kolei płyty fundamentowe stosuje się w przypadku słabych gruntów, a fundamenty na palach stosuje się dla gruntów słabych, bądź ruchomych.
Podsumowując można powiedzieć, że budowa fundamentów nawet przy pomocy łyżki do koparek, nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Trzeba zwrócić uwagę na materiał na fundamenty, a także określić ich optymalną wysokość. Podstawą jest wykonanie badań gruntowych, aby w trakcie budowy nie okazało się, że działka, na której stawia się dom nie nadaje się do tego i nie będzie w stanie utrzymać zbyt ciężkiego budynku.
Dodaj komentarz