Budowa falownika

Na samym początku warto przypomnieć bądź wytłumaczyć czym tak właściwie jest falownik i jakie są jego cechy. Falownik ( ang. power invetrer) to nic innego jak przemiennik częstotliwości, który odpowiedzialny jest za przekształcenie napięcia przemiennego sieci o stałej częstotliwości w napięcie stałe. Ważne jest to, że ów napięcie jest niezbędne do wytworzenia napięcia o regulowanej częstotliwości, które służy do zasilania silników elektrycznych. Skupmy się teraz na budowie tego urządzenia.

Falownik można rzec, że ma stałą budowę, ponieważ jego schemat blokowy się nie jest zmienny. Składa się z czterech podstawowych elementów, które znajdują się w każdego typu falowniku. Po pierwsze prostownik. Jest on zasilany przez fazy napięcia przemiennego , a na wyjściu generowane jest stałe napięcie pulsacyjne. Prostowniki w falownikach dzielą się na te 4, 6 lub 12-sto pulsowe oraz sterowane, które zbudowane są w oparciu o tyrystory.

Kolejnym elementem jest stopień pośredni, który dzieli się na trzy rodzaje. Pierwszy z nich zmienia napięcie wyprostowane na prąd stały, drugi wygładza i stabilizuje napięcie pulsujące stałe, trzeci odpowiedzialny jest za zmianę napięcia stałego na napięcie o regulowanej wartości.

Trzecim elementem jest stopień końcowy, w którym znajduje się tranzystor mocy i generowana w nim jest częstotliwość napięcia zasilającego silnik

.Ostatnim, czwartym elementem budowy falownika jest układ sterowania i zabezpieczeń. Odpowiada on za sterowanie tranzystorami końcowymi falownika, czasem obwodu pośredniego lub prostownika i wymianę danych pomiędzy przemiennikiem częstotliwości, a urządzeniami zewnętrznymi oraz komunikację sieciową.

Więcej informacji na temat falowników oraz ich zastosowania dowiesz się na stronie: http://www.falownikisklep.pl/

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *