Słysząc „łóżka kontynentalne” przede wszystkim przychodzi nam na myśl hotel o wysokim standardzie, ewentualnie amerykański przemysł filmowy. Łóżka te są dużych gabarytów, o znacznej wysokości, posiadają okazały, zazwyczaj tapicerowany zagłówek a powierzchnia do spania składa się nie z jednego tylko kilku dobrze dobrach materacy. Współcześnie w polskich wnętrzach łóżka kontynentalne spotyka się coraz częściej, ale nie są jeszcze tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych. Mimo wszystko jest to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich.
Oryginalna konstrukcja
Łóżka kontynentalne zdecydowanie mają inną budowę niż te klasyczne. Nie posiadają tradycyjnego stelaża. Zamiast tego cała konstrukcja wykonana jest na drewnianej ramie, do której przytwierdzone zostają nogi oraz wezgłowie. Na takiej strukturze opierają trzy materace: pierwszy to substytucja stelażu, kolejny, przeważnie kieszeniowy, wpływa zasadniczo na parametry łóżka, trzeci zaś, nawierzchniowy piankowy lub lateksowy, dba o trwałość pozostałych oraz ostatecznie określa atrybuty powierzchni do spania.
Komfort szyty na miarę
Jeszcze kilka lat temu łóżka kontynentalne zamówić można było tylko i wyłącznie jako gotowy zestaw. Utrudniało to odpowiedni dobór właściwości do potrzeb i oczekiwań klientów. Współcześnie jednak coraz więcej sklepów umożliwia indywidualne skompletowanie zestawu, co gwarantuje komfortowe warunki i najwyższą jakość wypoczynku. Dodatkowo, nowoczesne modele łóżek posiadają mnóstwo innych udogodnień, takich jak wmontowane oświetlenie czy głośniki oraz elektroniczne sterowanie.
Łóżka dla seniorów
Łóżka kontynentalne, mając na uwadze konstrukcję zbudowaną na trzech niezależnych materacach, są dużo wyższe od tradycyjnych modeli. W związku z tym siadanie na nich jest o ułatwione i wygodniejsze, a przede wszystkim nie obciąża kręgosłupa. Właściwość tę z pewnością docenią osoby starsze i kobiety w ciąży, którym nierzadko dokuczają bóle układu kostno-stawowo-mięśniowego.
Łóżka dla alergików
Oryginalna konstrukcji łóżka kontynentalnego sprzyja też alergikom. Meble te posiadają odpowiednią wentylację. Zapobiega to nawarstwianiu się wilgoci, a tym sam rozwój pleśni, bakterii i innych mikroorganizmów jest mocno utrudniony. Zmniejsza się też ilość występujących w powietrzu alergenów, co z kolei poprawia ogólne samopoczucie chorego.
Nad takim łóżkiem kontynentalnym musiałbym zastanowić się też ze względu na żonę, która ma uczulenie na roztocza czy kurz.