Kratka wentylacyjna. Funkcjonalny, ale i efektowny element systemu

Kratki wentylacyjne to przede wszystkim zakończenie przewodów rozprowadzających powietrze. Kojarzące się dawniej z raczej mało efektowną koniecznością, obecnie coraz częściej obok funkcji praktycznej pełnią też dekoracyjną. Czym charakteryzują się współczesne kominkowe kratki wentylacyjne?

Rola kratek wentylacyjnych

Brak kratek wentylacyjnych lub nieodpowiedni ich wybór może skutkować nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu grzewczego, a w konsekwencji poważnym, nawet trwałym uszkodzeniem. Bardzo częstym objawem kratek źle dobranych do mocy grzewczej wkładu są uszkodzenia na obudowie – jak na przykład pęknięcia. Dlatego ten element systemu jest konieczny, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Kratki wentylacyjne wlotowe i wywiewne zapewniają prawidłowy obieg powietrza wewnątrz systemu. Nagrzewający się do wysokich temperatur wkład kominkowy oddaje nadmiar ciepła, które pochłania zimne powietrze. Po nagrzaniu staje się lżejsze i zamontowanymi w górnej części kratkami wydostaje się na zewnętrz systemu do pomieszczenia. Po schłodzeniu ponownie trafia do systemu kratkami znajdującymi się w dolnej części, by odprowadzić kolejną partię ciepła.

Mechanizm działania systemu kominkowego sprawia, że przy wyborze kratek wentylacyjnych większą uwagę zwraca się na parametry aniżeli design. Okazuje się jednak, że ten tak praktyczny element może być również ciekawą częścią dekoracyjną obudowy kominka.

Design kratek wentylacyjnych

Kratki wentylacyjne dostępne są w wielu kształtach, wzorach i kolorach, przez co stają się elementem dekoracyjnym wnętrza. Mogą mieć bardzo różnorodny, ale i efektowny design, odpowiedni do stylu klasycznego bądź nowoczesnego.

W pierwszym przypadku ich kształt będzie bardzo urozmaicony, często poprzez fantazyjne dodatki dekoracyjne nawiązujące formą na przykład do motywów roślinnych. Ornamenty doskonale będą pasować do wnętrz mocno zakorzenionych w tradycji. W przypadku aranżacji nowoczesnych, kratki wentylacyjne na kominek będą równie minimalistyczne jak wnętrze. Coraz większą w tym przypadku popularność zdobywają długie i wąskie pozbawione nie tylko form dekoracyjnych, ale też charakterystycznej siateczki. Taka kratka wentylacyjna doskonale będzie podkreślać geometryczną budowę kominka, którego najważniejszy element dekoracyjny stanowi naturalny kamień ułożony na obudowie wokół wkładu.

Wykonanie i kolorystyka

Kratki wentylacyjne muszą być przede wszystkim trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i termiczne. Wykonywane są więc z blachy nierdzewnej lub w całości odlewane, dodatkowo ich powierzchnię odpowiednio się zabezpiecza poprzez galwanizowanie, powlekanie lub przy użyciu specjalnej farby proszkowej.

Obecnie kratki wentylacyjne występują w rozmaitych kolorach, jak biały, kremowy, grafitowy, brązowy, czarny. Powierzchnia może imitować srebro lub stare złoto, ewentualnie mosiądz – dawniej często wykorzystywany jako dekoracyjny materiał elementów wykończenia wnętrz.

Kratki wentylacyjne nie są już więc tylko i wyłącznie koniecznym komponentem systemu grzewczego. Coraz częściej stanowią bardzo efektowny element dekoracyjny będący dopełnieniem designu kominka, jak również całej aranżacji wnętrza.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *