W przypadku łazienki lampy pełnią dwie zasadnicze funkcje – dekoracyjną i praktyczną, tak istotne przy urządzaniu wnętrza.
Łazienka, jak każde inne pomieszczenie, posiada strefy funkcyjne, które wymagają odpowiedniego dostosowania światła. Ponieważ łazienka jest pomieszczeniem, w którym wykonywanych jest wiele czynności, oświetlenie jednopunktowe w centralnym miejscu raczej się nie sprawdza. Bardziej praktycznym rozwiązaniem są oświetlenia punktowe montowane w kilku miejscach, z tym że najważniejsze jest to znajdujące się nad lustrem.
Aby skutecznie oświetlić poszczególne strefy łazienki, można wykorzystać lampy sufitowe w większej ilości. Bardzo praktycznym, a jednocześnie efektownym rozwiązaniem jest sufit podwieszany, w którym można umieścić reflektorki. W celu oświetlenia konkretnych miejsc można wykorzystać eleganckie kinkiety, które jak najbardziej spełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną.
Podczas gdy górne światło może być nieco rozproszone, oświetlenie każdej ze stref powinno skupiać się na jednym najważniejszym elemencie. Za centralne miejsce łazienki, będące jednocześnie strefą funkcyjną uznaje się lustro. Tutaj trzeba pamiętać o jednej podstawowej zasadzie. Blask światła nie może być skierowany w taflę lustra, gdyż jest to zupełnie niepraktyczne. Światło należy skierować na obiekt, który będzie się w lustrze odbijał, dlatego najczęściej stosuje się po bokach symetrycznie rozmieszczone kinkiety lub halogenowe lampy sufitowe umieszczone tuż nad ramą lustra. Często nad lustrem lub po jego bokach montowane są panele świetlne, które sprawiają doskonałe efekty aranżacyjne. W przypadku oświetlenia strefy, w której znajduje się lustro, trzeba wziąć pod uwagę jego rozmiar i lokalizację, aby nie zakłócić ogólnego wystroju wnętrza.
Oświetlenie w łazience często akcentuje pewne elementy, podkreślając w ten sposób zastosowaną aranżację. Dekoracyjne lampki montowane są nie tylko w pobliżu lustra, ale też w okolicy wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej
Dodaj komentarz