Budowa domu – od czego zacząć?

Planujesz budowę domu, ale nie bardzo wiesz od czego masz zacząć, dlatego też prezentujemy krok po kroku pierwszy etap budowy domu.

Pierwszy etap budowy domu jest można powiedzieć mało przyjemny bo związany z masą formalności i bieganiem po wielu instytucjach i urzędach. Krok pierwszy jaki musisz uczynić zaczynając budowę domu to ten w kierunku urzędu gminy. To tam w wydziale architektury lub urbanistyki dowiesz się czy działka na której zamierzasz postawić dom jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak to składasz wniosek o wypis i wyrys z planu. Nie przestrasz się jeżeli dana gmina nie posiada takiego planu, w takiej sytuacji składasz wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Musisz pamiętać, że do tego wniosku należy dołączyć mapkę geodezyjną  na której uwidocznione będą wszystkie budynki, sieci i przyłącza, a którą uzyskach we właściwym starostwie powiatowym. Dane jakie musisz posiadać składając wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy to: granice działki, planowany sposób zagospodarowania działki z uwzględnieniem charakterystyki zabudowy i zagospodarowania otoczenia domu, parametry techniczne inwestycji, zapotrzebowanie na wodę, energię i sposób odprowadzania ścieków. Na wydanie decyzji czeka się od około 2 do 6 miesięcy.

Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy, czas na pozwolenie na budowę, którego nie uzyskamy  bez wykonania kolejnego kroku  pod nazwą projekt domu. Jest jeden z przyjemniejszych etapów budowy domu, ale nie można też powiedzieć że łatwy. Projekt musi być dostosowany do wielkości działki oraz odpowiadać potrzebom późniejszych domowników. Niezależnie od tego czy to będzie gotowy projekt domu czy też za indywidualne zamówienie, musi on zawierać:
1. architektoniczno-budowlanej – określa funkcję, formę i konstrukcję oraz proponowane rozwiązania techniczne i materiałowe;
2. projektu zagospodarowania działki – musi być sporządzony na aktualnej mapie geodezyjnej i zawierać określenie granic działki, obrys planowanych budynków, sieć przyłączy, układ komunikacyjny i układ zieleni.

Masz już projekt domu, ale niestety to nie koniec formalności, musisz jeszcze w swojej dokumentacji posiadać techniczne warunki podłączenia do sieci, które uzyskasz od  przedsiębiorstw zarządzających sieciami energetycznymi, gazowymi i gospodarki wodnej

Koniec pierwszego etapu to złożenie wszystkich dokumentów z wnioskiem o pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym w dziale architektury i budownictwa. Na wydanie decyzji o pozwolenie na budowę czekasz do 2 miesięcy.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *