Na dobrą pracę całego systemu DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza) rozprowadzającego ciepło emitowane przez wkład kominkowy składa się kilka podstawowych elementów. O sprawności całej instalacji decyduje długość trasy przewodów, ilość kształtek wykorzystanych w jej konstrukcji, głębokość kąta użytych trójników i kolan, zastosowanie elementów pełniących funkcję skrzynek rozprężnych, prędkość przepływu powietrza w kanałach transportujących (ta założona podczas projektowania instalacji oraz ta, która w rzeczywistości zostanie osiągnięta), a także wszelkie elementy regulacyjne w postaci kratek z żaluzją, anemostatów nawiewnych czy przepustnic. Nie wolno jednak zapominać, że równie duży wpływ na sprawność systemu dystrybucji gorącego powietrza ma również jego instalacja, zwłaszcza na tych odcinkach, na których przewody poprowadzono przez powierzchnię nieogrzewaną w rodzaju strychów, piwnic, nieużytkowych poddaszy itp.
Zasada działania systemu DGP
Zasada działania systemu ogrzewania powietrza połączonego z wkładem kominkowym jest banalnie prosta. Gorące powietrze z wkładu jest transportowane za pomocą siły grawitacji lub w sposób wymuszony przez wentylatory. Przemierzając kanały powietrzne z określoną prędkością, powietrze napotyka na różnego typu „przeszkody” w rodzaju trójników, kolan lub innych elementów wpływających na tempo jego przemieszczania się oraz temperaturę. Specyficzną formę owej „przeszkody” stanową fragmenty instalacji, na które z zewnątrz działa niska temperatura. Pod wpływem niskiej temperatury ochładzającej z zewnątrz przewody DGP, przepływające przez te fragmenty powietrze traci swoją temperaturę i do celu (kratki lub anemostatu) dociera mocno już wystudzone. W efekcie pomieszczenie, do którego winno trafiać powietrze gorące, wypełniane jest powietrzem o temperaturze znacznie niższej, niż planowano.
Prosty sposób na straty ciepła
Aby uniknąć strat ciepła spowodowanych działaniem czynników zewnętrznych, na całej długości przewodów DGP stosuje się odpowiednią izolację. Izolacja ta, jeśli została dobrze wykonana i zabezpieczona, skutecznie chroni gorące powietrze przed wystudzeniem i zapewnia ciepło w całym domu. Szczególną uwagę warto zwrócić właśnie na zabezpieczenie izolacji. Po wykonaniu przez instalatora systemu DGP, powinniśmy się dobrze przyjrzeć, czy zarówno przewody, jak i poszczególne ich łączenia zostały zabezpieczone przy użyciu właściwego materiału izolującego – właściwego, czyli takiego, który przystosowany jest do „pracy” w temperaturze do 250ºC.
Więcej o instalacji systemów DGP znajdziesz na stronie: http://www.systemkominkowy.com/instalacja/
Dodaj komentarz