Zastosowanie żywic poliestrowych

W wielu przypadkach jakość żywic wykorzystywanych do produkcji materiałów przemysłowych jest dodatkowo poprawiana w trakcie procesów chemicznych, które wzmacniają jej wytrzymałość. Najszersze zastosowanie w przemyśle znajduje żywica poliestrowa, która w czasie przetwarzania poddawana jest różnym procesom, w zależności od branży, w której znajduje zastosowanie.

Dzięki odpowiednim procesom chemicznym żywice poliestrowe zyskują właściwości, które są konieczne przy zastosowaniu ich w różnych gałęziach przemysłu. Wśród żywic wyróżnia się nasycone wykorzystywane do produkcji lakierów i farb oraz nienasycone, tzw. estromal, które znajdują znacznie szersze zastosowanie. Ponadto ze względu na budowę dzielą się na ortoflanowe, tereftalowe, izoftalowe, dianolowe, winyloestrowe.

Technika przetwórcza jest bardzo ważnym procesem w przypadku produkcji i przetwarzaniu żywicy, gdyż jej prawidłowy przebieg warunkuje jej jakość i późniejsze zastosowanie. Traktuje się ją bowiem jako bardzo wydajny i praktyczny materiał wykorzystywany w przemyśle, przy produkcji bardzo wielu różnorodnych wyrobów.
Nie dziwi więc fakt, że stosuje się ją w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym czy elektroenergetycznym. Może być zatem wykorzystywana zarówno przy produkcji statków, zbiorników, jak i odlewów, kontenerów, rur itd.
Dużą zaletą tego surowca jest ekologiczność, która sprawia, że żywica jest tak powszechnie wykorzystywana w przemyśle.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *