Materiały ociepleniowe budynku

Zazwyczaj ściana jednowarstwowa musi być dość gruba, aby stanowić skuteczna zaporę dla niskich temperatur. W przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych wnętrze domu ochroni wełna mineralna lub płyta styropianowa. W kwestii trwałości materiału ociepleniowego wielkie znaczenie ma jakość podłoża. Może to stanowić problem zwłaszcza w przypadku domów remontowanych, starych.

Wybrany przez nas wykonawca powinien przez rozpoczęciem prac dokładnie obejrzeć elewację oraz ocenić jej stan, aby w trakcie remontu nie doszło do przykrych niespodzianek. Poprzez opukiwanie sprawdzi, które fragmenty muru należy skuć, a które trzymają się solidnie. Dobrze, jeśli w trakcie oględzin sporządzimy protokół, w którym wykonawca potwierdzi świadomość stanu elewacji. Przed położeniem ocieplenia powinniśmy naszą elewację dokładnie osuszyć. Pozostawienie mokrej powierzchni przyczyni się do powstawania zawilgoceń już na etapie budowy lub remontu, a to nie wróży dobrze na przyszłość. Jeśli nie osuszymy ścian, wilgoć może przeniknąć następnie do warstwy wełny mineralnej lub styropianu – mokra termoizolacja nie będzie spełniać swojej roli, konieczna będzie jej wymiana. Następnie powierzchnię musimy dokładnie oczyścić, pozbyć się brudu, kurzu i pyłu, które zmniejszą przyczepność warstwy izolacyjnej.

Do oceny czystości muru warto użyć światła ultrafioletowego, w którym dopiero zobaczymy ewentualne tłuste plamy i zacieki. Zmyjemy je z pomocą wody z detergentem. Następnie mur wyrównujemy, niwelując wszelkie rysy oraz grudki, a następnie impregnujemy, aby ściana nie odciągnęła np. wilgoci z kleju. Po przeprowadzeniu tych zabiegów możemy przystąpić do zamontowania warstwy ocieplenia.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *