Zjawisko korozji jest procesem uciążliwym tak długo, jak długo stosowane są produkty ze stali. Mimo, że konstrukcje stalowe są odpowiednio zabezpieczane, aby zapewnić im jak najdłuższą ochronę i okres eksploatacji to zjawisko to jest prędzej, czy później nieuniknione.
Obecnie znanych jest kilka sposobów zapobiegania korozji na elementach stalowych, m.in. użycie farby antykorozyjnej oraz zabezpieczenie mechaniczne.
Pierwsza metoda jest najpopularniejsza i polega na pokryciu wierzchniej warstwy stali, oczywiście wcześniej dokładnie oczyszczonej, najpierw podkładem gruntującym, a następnie farbami nawierzchniowymi. W zależności od środowiska, w jakim znajdują się konstrukcje stalowe stosuje się od jednej do kilku warstw farby. Od tego też zależy grubość nakładanej ochrony. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie farby epoksydowej, gdyż daje ona twardą powłokę, która jest odporna na czynniki mechaniczne i chemiczne, a także na wodę i oleje. Ich skuteczność i jakość zostały sprawdzone nie tylko w laboratoriach, ale także w trakcie użytkowania na zabezpieczonych powierzchniach.
Druga metoda polega na odcięciu powierzchni stali od agresywnego środowiska, które sprzyja rozwijaniu się korozji. Proces ten odbywa się z wykorzystaniem specjalnej techniki, bo wymaga wysokiej szczelności materiałów, które odizolowują stal od środowiska. Jednak w takich warunkach ryzyko wystąpienia korozji jest znikome. Jest to sposób stosunkowo skuteczny, często stosowany równocześnie z zabezpieczeniem antyogniowym.
Inną metodą jest zastosowanie stali trudno rdzewiejących, jednak jest to kosztowne przedsięwzięcie, jeśli mielibyśmy z nich skonstruować hale stalowe. Postęp technologiczny wytwarzania kształtowników stalowych oraz przygotowywania stali, pozwala na dodanie do jej składu pierwiastków wpływających na zwiększoną odporność na działanie czynników środowiska zewnętrznego.
Najbardziej skuteczne jest jednak zabezpieczenie antykorozyjne uzyskane przez ocynkowanie ogniowe, czyli zanurzenie w wannie do cynkowania. Powłoka cynkowa jest równomiernie rozłożona na całej powierzchni, odporna na ścieranie i inne uszkodzenia.
Dodaj komentarz