kostka brukowa

Jak powstaje kostka brukowa?

Kostka brukowa jest niezwykle istotnym rodzajem nawierzchni. To jeden z najważniejszych elementów nośnych powierzchni. Występuje w różnej formie, która podyktowana jest wielkością, kształtem i grubością produktu. Odpowiednio utwardza strukturę podłoża, umożliwiając szeroki zakres jej zastosowania. Poznajmy szerzej charakterystykę kostki brukowej i dowiedzmy się jak powstaje kostka brukowa.

Jak powstaje kostka brukowa?

Produkcja kostki brukowej oparta jest o nowoczesną technologię, spełniającą wymogi europejskie co do jakości produktu. Powstaje w procesie wibroprasowania. Jest to metoda, która ma na celu zagęścić masę betonową, czyli warstwę konstrukcyjną i ścieralną. Pozwala to otrzymać odpowiednią trwałość i twardość kostki, które wpłynął na jakość wytwarzanego produktu i wysokie walory estetyczne.
Kostka brukowa składa się z warstwy wierzchniej, która może występować w różnych kolorach poprzez zastosowanie właściwego pigmentu lub z warstwy szlachetnych kruszyw.
Nowoczesna produkcja kostki brukowej, umożliwia stosowanie różnorodnych zabiegów uszlachetniających, jak m.in.: płukanie, młotkowanie czy postarzanie. Wszystko po to, aby stworzyć jak najlepszy efekt wizualny.
Istotne dla całego procesu produkcyjnego są parametry jakościowe, które ma spełniać powstała kostka brukowa. Dlatego każdy komponent: cement, woda, barwniki, kruszywa czy plastyfikatory powinien być wysokiej klasy składnikiem.
Na koniec procesu, dana kostka brukowa jest poddawana testom, które dopuszczają ją do użytku.

Kostka brukowa – rodzaje

Kostka brukowa jest bardzo popularnym elementem nawierzchniowym, dlatego tak często możemy ją spotkać w zagospodarowaniu urbanistycznym. W zależności o potrzeby i jej przeznaczenia oferowane są różne rodzaje kostki brukowej.
Dzielimy ją ze względu na:
• Rodzaj tworzywa, jak m.in.: granitową, bazaltową, piaskową, betonową czy kamienną,
• Kształt: prostokątny, sześciokątny i kwadratowy,
• Kolor: czarny, brązowy, grafitowy, żółty,
• Grubość, która określana jest w centymetrach od 4 do 10, gdzie 4 cm odnosi się m.in. do tarasów, ścieżek, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niewielkim obciążeniem. Natomiast kostka brukowa o grubości 10 cm, stosowana jest przy nawierzchniach generujących duże obciążenie.

Warto tu każe wspomnieć, że kostka brukowa może występować w postaci jedno – i dwuwarstwowej.
Jednowarstwowa, tworzona jest z jednego rodzaju betonu, który od razu jest barwiony, dzięki czemu mało widoczne są powstałe ewentualne uszkodzenia.
Kostka dwuwarstwowa, składa się z warstwy wierzchniej, odpowiadającej za wygląd. Tu znajduję się barwnik, który może imitować różną strukturę jak np. marmur oraz warstwy spodniej konstrukcyjnej, odpowiadającej w dużej mierze za wytrzymałość.

Produkcja kostki brukowej w nowoczesnym zakładzie

Kostka brukowa jest niezwykle wdzięcznym materiałem nawierzchniowym, dlatego jej popularność w ogóle nie słabnie. Produkowana w oparciu o najlepsze technologie, stanowi wysoką jakość materiału użytkowego z uwzględnieniem trwałości i niezwykłej estetyki. To wszystko dzieje się za sprawą nowoczesnych zakładów produkcyjnych, wśród których możemy wymienić Grupę PBI. Porządna kostka brukowa to inwestycja na lata.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *