kostka brukowa

Jak powstaje kostka brukowa?

Kostka brukowa jest niezwykle istotnym rodzajem nawierzchni. To jeden z najważniejszych elementów nośnych powierzchni. Występuje w różnej formie, która podyktowana jest wielkością, kształtem i grubością produktu. Odpowiednio utwardza strukturę podłoża, umożliwiając szeroki zakres jej zastosowania. Poznajmy szerzej charakterystykę kostki brukowej i dowiedzmy się jak powstaje kostka brukowa.

Jak powstaje kostka brukowa?

Produkcja kostki brukowej oparta jest o nowoczesną technologię, spełniającą wymogi europejskie co do jakości produktu. Powstaje w procesie wibroprasowania. Jest to metoda, która ma na celu zagęścić masę betonową, czyli warstwę konstrukcyjną i ścieralną. Pozwala to otrzymać odpowiednią trwałość i twardość kostki, które wpłynął na jakość wytwarzanego produktu i wysokie walory estetyczne.
Kostka brukowa składa się z warstwy wierzchniej, która może występować w różnych kolorach poprzez zastosowanie właściwego pigmentu lub z warstwy szlachetnych kruszyw.
Nowoczesna produkcja kostki brukowej, umożliwia stosowanie różnorodnych zabiegów uszlachetniających, jak m.in.: płukanie, młotkowanie czy postarzanie. Wszystko po to, aby stworzyć jak najlepszy efekt wizualny.
Istotne dla całego procesu produkcyjnego są parametry jakościowe, które ma spełniać powstała kostka brukowa. Dlatego każdy komponent: cement, woda, barwniki, kruszywa czy plastyfikatory powinien być wysokiej klasy składnikiem.
Na koniec procesu, dana kostka brukowa jest poddawana testom, które dopuszczają ją do użytku.

Kostka brukowa – rodzaje

Kostka brukowa jest bardzo popularnym elementem nawierzchniowym, dlatego tak często możemy ją spotkać w zagospodarowaniu urbanistycznym. W zależności o potrzeby i jej przeznaczenia oferowane są różne rodzaje kostki brukowej.
Dzielimy ją ze względu na:
• Rodzaj tworzywa, jak m.in.: granitową, bazaltową, piaskową, betonową czy kamienną,
• Kształt: prostokątny, sześciokątny i kwadratowy,
• Kolor: czarny, brązowy, grafitowy, żółty,
• Grubość, która określana jest w centymetrach od 4 do 10, gdzie 4 cm odnosi się m.in. do tarasów, ścieżek, czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niewielkim obciążeniem. Natomiast kostka brukowa o grubości 10 cm, stosowana jest przy nawierzchniach generujących duże obciążenie.

Warto tu każe wspomnieć, że kostka brukowa może występować w postaci jedno – i dwuwarstwowej.
Jednowarstwowa, tworzona jest z jednego rodzaju betonu, który od razu jest barwiony, dzięki czemu mało widoczne są powstałe ewentualne uszkodzenia.
Kostka dwuwarstwowa, składa się z warstwy wierzchniej, odpowiadającej za wygląd. Tu znajduję się barwnik, który może imitować różną strukturę jak np. marmur oraz warstwy spodniej konstrukcyjnej, odpowiadającej w dużej mierze za wytrzymałość.

Produkcja kostki brukowej w nowoczesnym zakładzie

Kostka brukowa jest niezwykle wdzięcznym materiałem nawierzchniowym, dlatego jej popularność w ogóle nie słabnie. Produkowana w oparciu o najlepsze technologie, stanowi wysoką jakość materiału użytkowego z uwzględnieniem trwałości i niezwykłej estetyki. To wszystko dzieje się za sprawą nowoczesnych zakładów produkcyjnych, wśród których możemy wymienić Grupę PBI. Porządna kostka brukowa to inwestycja na lata.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.