Rodzaje kominków

Tradycyjny kominek, w którym rozlega się trzask palącego się drewna, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla domów i mieszkań posiadających przewody kominowe i wydzielone miejsce na przechowywanie opału. Nie każdy może pozwolić sobie na taką instalację, na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej kominkowych możliwości, które nie wymagają od właścicieli posiadania aż tak dużej instalacji.

Kominki można klasyfikować ze względu na użycie wkładu grzewczego lub według stylu wykonania. Pierwszy podział uwzględnia głównie dwa typy kominków: otwarte i zamknięte.Nowoczesny komienk zamknięty jest bardzo wygodny, łatwo go utrzymać w czystości i gwarantują dłuższe utrzymywania się ognia. Natomiast kominek otwarty wymaga więcej wysiłku w trakcie użytkowania, szybko się brudzi i ma gorsze parametry pozyskania ciepła. Jednak dla wielu osób najważniejszym argumentem decydującym o jego wyborze jest widok i zapach palącego się drewna.

Biorąc pod uwagę styl wykonania kominka wyróżnia się kominki klasyczne, rustykalne, kaflowe lub zdobiące współczesne wnętrza kominki nowoczesne. Kominki klasyczne zarówno pod względem materiału służącego do ich wykonania, jak i ostatecznego kształtu ściśle nawiązują do wieloletniej tradycji budowania kominków. Idealnie wkomponowują się we wnętrza o starodawnej stylistyce, w bardziej współczesnych aranżacjach mogą nadać pomieszczeniu bardziej dekadencki charakter. Aktualnie najczęściej wykonywany rodzaj kominków to typ rustykalny. Czynnikiem decydującym jest przede wszystkim niski koszt jego realizacji oraz sam wygląd kominka. Buduje się je głównie z marmuru, piaskowca, cegły lub drewna. Typ rustykalny charakteryzuje się również dużym rozmiarem oraz możliwością stworzenia wokół paleniska blatów lub dodatkowych belek. Kominki nowoczesne pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Budowane są z lekkich materiałów, wykańcza się je zazwyczaj kamiennymi płytkami lub tynkiem szlachetnym. Formą mogą nawiązywać do konstrukcji klasycznych lub wręcz przeciwnie mogą przybierać kształt przeróżnych brył o fantazyjnej kolorystyce i tym samym dominować nad całym pomieszczeniem.

Zupełnie innym rozwiązaniem są kominki kaflowe, które podobnie jak starodawne piece kaflowe, nadają wnętrzu staroświecki wygląd. Ich najważniejszą cechą jest doskonała emisja ciepła, będąca efektem nagrzewającego się materiału budulcowego. Różnorodność kształtów i barw współczesnych kafli powoduje, że kominki tego typu mogą być przystosowane do stylu każdego wnętrza.

Podziel się!

One Comment

  1. Piotrek Odpowiedz

    Warto jeszcze wspomnieć o biokominkach czy też o kominkach gazowych. Mnóstwo tego jest teraz na rynku. Grunt to wybrać dobrego producenta. Poza tym na kominek nie każdy sobie może pozwolić chocby ze względów mieszkalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *