Przedpokoje są często pomijanymi przy aranżacjach pomieszczeniami, nie przykładamy do nich aż takiej uwagi, a jest to przecież zapowiedź całego mieszkania. Odwiedzający nas gość najpierw widzi owy korytarz, a dopiero później zapraszany jest do dalszej części, salonu czy pokoju. Jak go praktycznie zaaranżować?
Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na elementy, które koniecznie muszą się tu znaleźć. Należy do nich między innymi lustro, szafka na buty czy wieszak na ubrania, które da się zastąpić jedną wielką szafą wnękową. W zależności od gabarytów przedpokoju oraz jego możliwości, warto rozważyć tą kwestię. Montaż takiej szafy jest jak najbardziej praktycznym posunięciem, ponieważ oprócz estetyki i możliwości zrobienia „szybkiego porządku” przed niespodziewanymi gośćmi, szafa jest również bardzo pojemna, więc z łatwością zmieścimy tu pościel czy odzież zimową. Ma to duże znaczenie w przypadku małych mieszkań, gdzie liczy się każdy m2. Nieszablonowym, ale praktycznym rozwiązaniem jest także montaż pralki w takiej właśnie szafie. Dzięki zabudowie, nikt się nie zwróci uwagi na to, że tam jest, a Ty zyskasz dodatkowe miejsce w łazience.
Kolejna kwestia to wybór kolorów. Przedpokoje są najczęściej niestandardowym i trudnymi do aranżacji pomieszczeniami. Bywają ciemne i wąskie, brak im okna, a co za tym idzie – naturalnego światła. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne barwy, nadają przestrzeni głębi i nie przytłaczają. Sprawdzi się tu również duża tafla lustra bądź lśniąca glazura, które odbijają światło.
Jeśli chodzi o podłogę, musimy pamiętać, że jest to miejsce w którym nie tylko krzyżują się drogi komunikacyjne całego mieszkania, więc jest często uczęszczane przez domowników, ale również tu zostawiamy nasze obuwie. W okresie letnim nie ma to, aż takiego znaczenia jednak w zimie przynosząc na butach śnieg, sól czy piasek przyczyniamy się do niszczenia podłogi. Najlepszym rozwiązaniem będą więc płytki ceramiczne, które nie tylko są bardzo trwałe, ale również łatwe do pielęgnacji. Przy wyborze glazury należy zwrócić uwagę na parametry jej ścieralności. W przedpokojach zaleca się te o najwyższym stopniu ścieralności (klasa III lub IV). Co do wielkości, to w wąskich pomieszczeniach stosuj również wąskie i długie kafelki, w przypadku dużych powierzchni nie ma już takich ograniczeń. Dozwolone są dowolne barwy, wielkości i różnorodne wzory.
Dodaj komentarz