Fotowoltaika, temat bardzo popularny już od dłuższego czasu. Wiele domów i innych instytucji coraz częściej korzysta z zasobów naturalnych, gdzie prąd generowany jest przez słońce, jedno z głównych źródeł energii odnawialnej na świecie.
Pomimo, że panele fotowoltaiczne, montowane są już od jakiegoś czasu, to zainteresowanie nimi wcale nie słabnie i temat instalacji fotowoltaicznej często pozostaje numer 1 w wielu gospodarstwach. Zanim przejdziemy do instalacji fotowoltaicznej, zbadajmy bliżej temat fotowoltaiki.
Czym jest fotowoltaika?
Istnieje klasyczna definicja fotowoltaiki, która opisuje ją jako dziedzinę nauki i techniki, zajmującą się przetwarzaniem światła słonecznego na energie elektryczną, czyli wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Polega ono na tym, że promienie słoneczne kierowane na panele fotowoltaiczne, generują prąd, który trafia do falownika. Następnie przekształcany jest w prąd ziemny i poprzez kable dostarczany jest do naszych sprzętów domowych. Jeżeli występuje nadwyżka prądu, to taką jego nadprodukcję można wykorzystać w późniejszym czasie.
Wiemy już czym jest fotowoltaika. Kolejnym zagadnieniem, które warto poruszyć, będzie instalacja fotowoltaiczna i zestaw fotowoltaiczny.
Instalacja fotowoltaiczna
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, należy w pierwszej kolejności oszacować ilość zużywanego prądu w ciągu roku. Od tego będzie zależeć wielkość instalacji, która powinna spełnić całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną. Jeśli mamy zamiar w niedalekiej przyszłości zmienić urządzenia energochłonne, to również warto zwrócić na to uwagę, gdyż będzie to rzutować na wielkość instalacji fotowoltaicznej. Pamiętajmy, że każdy czynnik pomoże nam lepiej zaplanować cały projekt.
Ważną kwestią będzie też określenie możliwości instalacyjnych, czyli powierzchni, ekspozycji względem słońca, kąt nachylenia oraz ewentualne zaciemnienia. Wszystko to będzie rzutowało na doborze odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej, która będzie w stanie spełnić odpowiednie zapotrzebowanie.
Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny?
Kompletny zestaw fotowoltaiczny, zapewnia prawidłowe i sprawne funkcjonowanie całej instalacji. Dlatego nie może w nim zabraknąć:
- Paneli słonecznych,
- Falownika
- Okablowania,
- Zabezpieczeń zmiennoprądowych i stałoprądowych (AC i DC),
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, pamiętajmy, że fotowoltaika zestaw musi być kompletny.
Fotowoltaika wykorzystuje naturalne źródło energii, jakim jest słońce. Przynosi wiele korzyści swoim użytkownikom jak i środowisku. Wykorzystywana jest do zasilania tych mniejszych urządzeń przenośnych, jak i do ogrzewania całych pomieszczeń czy wody w zabudowach mieszkalnych. Instalacja fotowoltaiczna cieszy się dużą popularnością, co jest dobrą prognozą na przyszłość.
Dodaj komentarz