Systemy fotowoltaiczne mogą wytwarzać energię elektryczną w sposób wydajny i przyjazny dla środowiska. Głównym powodem ich popularności jest również efektywność kosztowa. Na pustynnej Arabii Saudyjskiej energię produkuje się już za 0,09 eurocenta za kWh, a w Portugalii za 1,2 eurocenta za kWh. Park fotowoltaiczny nie powstaje jednak z dnia na dzień, dlatego też zaangażowana w transformację energetyczną Unia Europejska za pomocą dotacji stale zachęca rolników do budowy takich elektrowni.
Czy warto zbudować duży park słoneczny?
Systemy fotowoltaiczne są uważane za najbardziej opłacalne projekty z zakresu energii odnawialnej, co potwierdza analiza poniesionych kosztów w stosunku do zwrotu w czasie. Jednak decyzja o budowie farmy fotowoltaicznej nie jest oczywiście podejmowana ad hoc. Dlatego wcześniej należy dokładnie zweryfikować wiele czynników. Oprócz aspektów finansowych istotną rolę odgrywa również dostępna przestrzeń i jej przydatność. Z reguły pozwolenia na budowę dla nieużytkowanych obszarów są wydawane bez problemów. Na innych obszarach gmina musi jednak uwzględniać także względy ochrony przyrody i krajobrazu. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia, czy planowana farma fotowoltaiczna podlega pod ustawę o odnawialnych źródłach energii.
Na szczęście prezydent Andrzej Duda 5 października 2021 r. podpisał nowelizację ustawy o OZE. Nowe przepisy m.in. rozszerzają istniejące systemy wsparcia publicznego dla producentów energii odnawialnej i zostały przedłużone do dnia 31 grudnia 2027 r. Ustawa wprowadza również przepisy ograniczające obowiązki koncesyjne dla przedsiębiorców prowadzących małe instalacje.
Budowa farmy fotowoltaicznej
Projekt o tak dużym zakresie podzielony jest na kilka etapów. Z tego względu musi on pokrywać się z potrzebą rolniczą oraz być powierzony profesjonalistom. Po przeprowadzeniu wstępnych badań pierwszym krokiem jest rozpoczęcie procedur administracyjnych, które często stanowią część usług świadczonych przez firmę specjalizującą się w instalacjach fotowoltaicznych. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, które wydawane jest po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. Może to potrwać nawet kilka miesięcy. Ważne jest również, aby w razie potrzeby złożyć wniosek o okres odwoławczy. Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń firma zajmująca się wykonawstwem farm fotowoltaicznych (https://sm-project.pl/wykonawstwo-farm-fotowoltaicznych/) przystępuje do pracy. W zależności od wielkości parku solarnego i rodzaju prac rozwojowych średni czas trwania tych działań wynosi od 8 do 10 miesięcy.
Jak zaprojektować teren pod farmę fotowoltaiczną?
Teren nadający się pod budowę farmy słonecznej powinien być wolny od zacienienia, tzn. przeszkód takich jak krzewy, duże kamienie, drzewa itp. System musi być również zorientowany we właściwym kierunku, np. jeżeli miejsce montażu znajduje się na zboczu, panele muszą być skierowane na południe. Ponadto jest to inwestycja na długie lata, zatem wykonawstwo farm fotowoltaicznych warto powierzyć doświadczonej firmie.
Wystarczająca ilość miejsca nie oznacza automatycznie, że park solarny można zbudować tak po prostu. Systemy fotowoltaiczne na otwartej przestrzeni są obiektem budowlanym i dlatego podlegają prawu budowlanemu. Jeżeli gmina wyrazi zgodę, może narzucić pewne warunki, które mogą obejmować np. dostosowanie wysokości ram, na których montowane są panele, lub nakazać kompensacyjne zazielenianie.
Podsumowując: przed podjęciem decyzji o budowie należy zawsze dowiedzieć się, czy na działce może powstać farma solarna. W razie potrzeby istnieje możliwość skonsultowania się z przedstawicielem firmy zajmującej się wykonawstwem farm fotowoltaicznych (https://sm-project.pl/wykonawstwo-farm-fotowoltaicznych/) i uzyskania dalszych informacji. Wyspecjalizowane firmy w tej dziedzinie zazwyczaj oceniają również teren pod kątem przydatności i w razie potrzeby wyjaśniają kwestie prawne.
Dodaj komentarz