Technologia BLDC zaklęta w klimatyzatorach LG Electronics

Wraz z wejściem w życie nowych regulacji unijnych odnośnie efektywności energetycznej urządzeń klimatyzacyjnych, firma LG Electronics wprowadziła do swojej oferty systemy klimatyzacji, które w znaczny sposób minimalizują zużycie energii elektrycznej, a tym samym wypełniają wszystkie warunki dyrektywy UE.

Klimatyzatory LG Electronics zostały wyposażone w silniki elektryczne z technologią BLDC, które napędzają sprężarki oraz wentylatory. BLDC (ang. BrushLess Direct-Current motor) to bezszczotkowe silniki prądu stałego, w których zastosowano silne magnesy neodymowe, przez co ich wydajność, zwłaszcza sezonowa, jest znacznie wyższa od klimatyzatorów konwencjonalnych.

Dzięki wykorzystaniu w urządzeniach klimatyzacyjnych LG technologii inwerterowej, służącej do płynnej regulacji wydajności sprężarki, napięcie stałe jest podawane na uzwojenia silnika sprężarki BLDC poprzez zmianę częstotliwości podawania impulsu napięcia stałego, natomiast regulacja czasu odstępu między impulsami powoduje, że sprężarka pracuje w szerokim zakresie – od 15Hz do 100Hz. Inwerter, poprzez układ elektroniczny, kontroluje szerokość impulsu. Układ inwertera gwarantuje płynną regulację wydajności, co pozwala na ekonomiczną eksploatację urządzenia klimatyzacyjnego oraz jego niższą emisję hałasu.

W porównaniu z silnikami elektrycznymi zasilanymi prądem zmiennym, silniki w technologii BLDC mogą zaoszczędzić nawet do 35% energii przy pełnej prędkości pracy. Dzieje się tak, ponieważ silniki prądu zmiennego pracują wyłącznie z pełną mocą, natomiast silniki BLDC dostosowują prędkość w zależności od obciążenia termicznego. Wydajność energetyczna tych silników, szczególnie przy niskich obrotach, uległa poprawie o 65%.

Silniki w technologii BLDC są o wiele trwalsze od konwencjonalnych urządzeń tego typu, ponieważ wyeliminowano z ich konstrukcji szczotki, które były najczęstszą przyczyną awarii urządzenia. Pozwoliło to również osiągnąć cichszą pracę silnika oraz dużą wydajność przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *