Szybkozłączka – niedoceniana i niedostrzegana

Jej zastosowanie w życiu codziennym jest bardzo powszechne. Tak naprawdę jednak mało kto z nas wie, do czego ona służy, czym się charakteryzuje oraz w jak wielu sektorach i gałęziach gospodarczych jest obecnie wykorzystywana.

Budowa szybkozłącza  

Szybkozłącza to rodzaj połączenia, dzięki któremu możliwe jest łatwy i szybkie połączenie dwóch elementów, na przykład dwóch przewodów pneumatycznych. Szybkozłącza można podzielić na dwie główne grupy:

  • szybkozłącza jednostronnie odcinające,
  • szybkozłącza obustronnie odcinające.

Standardowy zestaw szybkozłącza składa się przede wszystkim z gniazda (złącze samoodcinające) oraz króćca (wtyk złącza). Gniazdo szybkozłącza składa się z korpusu, zaworu odcinającego (pozwala w precyzyjny sposób odciąć powietrze dostarczane z instalacji pneumatycznej) oraz kilku elementów ruchomych (m.in. sprężyny, pierścienia zatrzasku oraz kulek). Z kolei króciec to element dociskowo-zabezpieczający, który nie posiada w swojej budowie żadnych ruchomych elementów, chyba że dodatkowy zawór odcinający, jak w przypadku szybkozłącza obustronnie odcinającego.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szybkozłączek w zależności od budowy (np. proste, kątowe, kłowe, itp.) i ich przeznaczenia (np. do form wtryskowych lub węży ogrodowych).

Przeznaczenie i zastosowanie

Szybkozłączki umożliwiają szybkie i dokładne odcięcie powietrza dopływającego z układu pneumatycznego, co pozwala uniknąć niechcianych wycieków. Dzięki nim można w szybki sposób złączyć lub rozłączyć na przykład przewody pneumatyczne oraz gazowe, a także węże podciśnieniowe oraz przewody do wody.

Szybkozłącza stosuje się, m.in. w: wszelkich urządzenia ciśnieniowych, maszynach pakujących, w robotach, układach smarowania, instalacjach pomiarowych, przemysłowych oraz wysokociśnieniowych, w wyposażeniu przedsiębiorstw produkcyjnych i montażowych, a także w stomatologii, medycynie, laboratoriach, przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Szybkozłącza znajdują swoje zastosowanie także w sektorze klimatyzacyjnym, przemyśle zbrojeniowym, petrochemicznym oraz rolnictwie. Oczywiście to nie wszystkie sektory gospodarki, w których doskonale sprawdzają się szybkozłącza.

Szybkozłącza są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie związane z przypadkowym i nieplanowanym rozłączeniem, co może prowadzić do dotkliwych konsekwencji. Szybkozłączki instaluje się na przykład w aparaturze do oddychania, w podnośnikach poduszkowych, na stacjach benzynowych czy też w kombinezonach chemicznych.

Bez względu na to, gdzie szybkozłącza są stosowane, jedno jest pewne. Zapewniają nam bezpieczeństwo oraz znacznie ułatwiają wiele dziedzin życia.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *