Spawalnictwo w Polsce

Jedną z najprężniej rozwijających się branż w Polsce jest spawalnictwo. Jest to dziedzina, w której bardzo ważne są umiejętności praktyczne, ale również wiedza czysto teoretyczna. Istotne jest, by wiedzieć jaką technikę spawania zastosować do odpowiedniego materiału.

Ogólnie mówiąc spawanie jest to proces łączenia materiałów topliwych, głównie metali i ich stopów, przez stopienie brzegów łączonych elementów bez wywierania nacisku z dodatkiem lub bez spoiwa za pomocą ciepła. Źródłem ciepła podczas tej pracy  jest zazwyczaj łuk elektryczny wytwarzany przez prąd urządzenia spawalniczego. Istnieje również kilka metod spawania. Do podstawowych i najczęściej używanych należy metoda MIG/MAG, metoda TIG i metoda MMA.

Stanowisko spawacza należy do odpowiedzialnych. Aby się tym zajmować należy przejść liczne kursy, szkolenia, które można zrobić w każdym większym mieście odpłatnie. Wiele osób decyduje się na udział w takich zajęciach z powodu perspektywy pracy. Na polskim jak i zagranicznym rynku pracy zawód spawacza jest bardzo pożądany, ceniony i opłacalny. W przeciętnej firmie osoba z uprawnieniami może zarobić od 2500zł do 5000 zł brutto.

Aby rozwijać i udoskonalać spawalnictwo, w Polsce powstają ugrupowania firm z tej branży. Przykładem jest Klaster Spawalniczy Klastal, który zrzesza przedsiębiorców z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Jego zadaniem jest  promowanie i  wsparcie działalności oraz polepszanie usług i jakości produktów firm, które wchodzą w skład klastra. Indywidualny rozwój gospodarczy i wzajemne współdziałanie przedsiębiorstw jest kluczowym elementem współpracy.

Klaster – spawalnictwo nawiązuje owocną współpracę ze środowiskami naukowymi na Podkarpaciu np. z Katedrą Odlewnictwa i Spawalnictwa Politechniki Rzeszowskiej. Dzięki temu przedsiębiorstwa uzyskują pomoc oraz mają zapewnione nowoczesne maszyny  takie jak urządzenia do obróbki metali, cięcia materiałów czy sprzęt do pomiarów i badań wytrzymałościowych.

To tylko jedne z licznych plusów nawiązywania współpracy z klastrem spawalniczym Klastal. Więcej o ich działalności można znaleźć na stronie:  http://www.klastal.org/ .

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *