Rodzaje wentylacji

Niedrożna wentylacja w mieszkaniu może powodować nie tylko problemy zdrowotne oraz infekcje dróg oddechowych ale również odbić się na murach naszego domu. To właśnie słaby przepływ powietrza bardzo często jest przyczyną pojawiającego się na ścianach grzyba i pleśni lub parujących szyb w okresie zimowym. Jaki rodzaj wentylacji zastosować, aby uniknąć tego typu nieprzyjemności?

Jeśli chodzi o budownictwo mieszkalne, najczęściej stosowanym rodzajami wentylacji jest grawitacyjna (naturalna), mechaniczna wywiewna oraz mechaniczna nawiewano-wywiewna z odzyskiem ciepła. Ich charakterystyka przedstawia się następująco:

Pierwsza z nich, wentylacja grawitacyjna działa na zasadzie różnicy pomiędzy ciśnieniem zewnętrznym, a wewnętrznym panującym w domu czy mieszkaniu. Jej skuteczność zależna jest więc o warunków atmosferycznych, a co za tym idzie stosowana w zimie może powodować duże utraty ciepła. Plusem tego typu rozwiązania jest z kolei brak elementów mechanicznych, a co za tym idzie prostota zarówno w eksploatacji jak i budowie.

Wentylacja mechaniczna z kolei w zależności od rodzaju wymaga zamontowania czerpni (przy wentylacji mechanicznej nawiewano-wywiewnej) oraz wyrzutni (w obu przypadkach), które odpowiadają za pobieranie i usuwanie powietrza z atmosfery. W tej sytuacji sprawdzą się wentylatory dachowe, które regulować będą proces wentylacji. Minusem takiego rozwiązania jest miedzy innymi wzrost kosztów energii elektrycznej, jednak wentylacja mechaniczna jest znacznie skuteczniejsza niż wentylacja grawitacyjna.

Ostatni rodzaj, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła rozbudowana została dodatkowo w urządzenie pozwalające na odzyskiwanie ciepła z wentylowanego powietrza dzięki czemu obniżamy koszty samego ogrzewania. Koszty instalacji są znacznie większe niż w obydwu poprzednich przypadkach, zaliczają się do nich miedzy innymi specjalny rekuperatory, jednak jako jedyna pozwala na filtrowanie, ogrzewanie lub chłodzenie świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń, co sprawdzi się zarówno zimą jak i latem.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *