zabezpieczenia wykopów

Palisady – wiodąca technika zabezpieczania w specjalistycznych robotach geotechnicznych i fundamentowych

Palisady betonowe są jedną z najbardziej popularnych i efektywnych technik wykorzystywanych w specjalistycznych robotach geotechnicznych. Wzmacniają podłoże i umożliwiają posadowienie głębokie budynków. Przy pracach fundamentowych stosowane są jako zabezpieczenia wykopów i obudowy wykopów głębokich. Pełnią funkcję konstrukcji oporowych. W przypadku obiektów rezydencjalnych stanowią część ścian i fundamentów kondygnacji podziemnych. Wykorzystuje się je również w konstrukcji wolnostojących lub ramowych przyczółków mostowych, a także jako elementy oporowe.

Palisady betonowe z powodzeniem stosuje się je w sektorach przemysłowych, drogowych, kolejowych, rezydencjalnych i hydrotechnicznych.

Wykorzystanie technologii CFA w specjalistycznych robotach fundamentowych

Podstawą jest tutaj wykorzystanie technologii CFA, która w Polsce jest znana i stosowana od połowy lat 90. Zna ją każdy, kto zajmuje się wykonawstwem lub projektowaniem związanym ze wzmacnianiem podłoża i posadowieniami głębokimi.

palisady betonowe

Palowanie przy pomocy technologii CFA ma wiele zalet. Otwór o pożądanej średnicy i głębokości wykonuje się świdrem ślimakowym w jednym cyklu. Część urobku rozpychana jest na boki, co wpływa na stateczność otworu i dodatkowo stabilizuje otaczający go grunt. Wtłaczanie mieszanki betonowej odbywa się przy jednoczesnym podnoszeniu świdra. Jego prędkość dostosowana jest do tempa podawania betonu, zapewniając odpowiednie nadciśnienie podczas formowania się pala, który jest następnie zazbrajany.

Formowanie palisad w technologi CFA odznacza się niskim poziomem wibracji i stosunkowo niskim poziomem hałasu. Można stosować już również w miejscach, gdzie mamy do czynienia z mocno zagęszczoną zabudową.

Palisady wiercone styczne i sieczne

Palisady styczne stosowane są tam, gdzie nie ma wymogu szczelności. Zbudowane są z pali zazbrojonych na miękko (kosz zbrojeniowy) lub na sztywno (kształtownik). Odległości między poszczególnymi palami wahają się od 50 mm do 150 mm. Do ewentualnego doszczelnienia używa się betonu w formie natrysku lub okładziny.

Palisady sieczne zapewniają pełną szczelność. Wykonuje się je w technologi CFA lub CFA z użyciem rury osłonowej. Przestrzenie pomiędzy zbrojonymi palami wypełnia się kolumnami z materiału o różnym stopniu wytrzymałości (1-3MPa  lub 10-20MPa). Długotrwałą szczelność zapewnia użycie zbrojonych pali (takich jak te zasadnicze) z betonu z wydłużonym czasem wiązania.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *