Mieszkanie od dewelopera

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania oznacza długą drogę od etapu poszukiwań odpowiedniego lokalu, przez znalezienie wiarygodnego dewelopera aż po oczekiwanie na oddanie mieszkania do użytku.

Przeglądając kolejne oferty nieruchomości na rynku pierwotnym w pierwszej kolejności zawracamy uwagę, jak cena mieszkania przekłada się na jego powierzchnię i lokalizację. Jednak równie ważny jest standard wykończenia całego osiedla, stosowana technologia budownictwa oraz planowany termin oddania inwestycji do użytku mieszkańców.

Przed podpisaniem umowy kupna konkretnego mieszkania trzeba dokładnie sprawdzić wiarygodność i zakres uprawnień dewelopera. Informacje z ewidencji działalności gospodarczej albo Krajowego Rejestru Sądowego dadzą nam pewność, że firma posługuje się prawdziwymi danymi co do swojego adresu i formy prawnej. Z kolei w sądzie gospodarczym warto sprawdzić, czy w stosunku do dewelopera nie toczy się postępowanie upadłościowe, a z ksiąg wieczystych można wyczytać, czy nieruchomość faktycznie jest własnością inwestora, nieobciążoną hipoteką. Warto udać się także do urzędu gminy, gdzie dowiemy się o tym, czy wydano pozwolenie na budowę, a także sprawdzimy stan zagospodarowania przestrzennego.

Oczywiście nie bez znaczenia jak fakt, jak dług deweloper działa na rynku nieruchomości, jakimi opiniami cieszy się w internecie oraz jak wyglądają poprzednie inwestycje zrealizowane przez konkretną firmę (standard wykończeń, terminowość oddania budynku). Wszystkie informacje, które sprawdzamy samodzielnie powinny być zgodne z prospektem informacyjnym, przedstawionym przez dewelopera. Warto też dokładnie prześledzić treść umowy, jaką proponują poszczególni deweloperzy. Warszawa, Kraków i inne większe miasta są bowiem obszarem działalności wielu konkurencyjnych firm deweloperskich, dlatego niejednokrotnie można wynegocjować nieco niższą cenę za mieszkanie, czy inne korzystne warunki umowne. Dobrze byłoby, gdyby nie tylko właściwa umowa, ale też ta przedwstępna została sporządzona w formie notarialnej.

Jako, że zakup mieszkania zwykle jest inwestycją na całe życie nie powinniśmy opierać swojej wiedzy o nieruchomości i standardach budownictwa wyłącznie na podstawie prospektu przedstawionego przez dewelopera, ale też samodzielnie zasięgać wiarygodnych informacji w rozmaitych urzędach i ewidencjach.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *