Dobra umowa kupna nieruchomości

Jeśli zakup zwykłej rzeczy codziennego użytku jest dokumentowany na paragonie, rachunku lub fakturze i skrupulatnie podliczany najpierw na kasie, a potem przez nas samych, to można się tylko domyślać, jak będzie przebiegał zakup mieszkania. Podstawą takiej transakcji nie jest jednak już zwykły paragon, ale profesjonalnie sporządzona umowa i akt notarialny, które same w sobie generują już pewne koszty.

Najlepiej jest to objaśnić na przykładzie mieszkań w jakimś większym mieście – chociażby w Rzeszowie. Jeśli jego mieszkaniec zdecyduje się na sprzedaż swojego domu i znajdzie kupca, nadchodzi pora, aby spisać umowę i przekazać mu zarówno klucze jak i prawa do nieruchomości. Rzeszów nie spotyka się co prawda z problemem braku prawników, ale w przypadku innych miejsc, gdzie dostęp do notariusza jest utrudniony, taką umowę należy spisać w obecności świadków, a następnie zawieźć ją właśnie do prawnika i w jego gabinecie podpisać właściwy akt notarialny. Tutaj jednak pojawia się pytanie dotyczące tego, co powinna zawierać taka umowa kupna – sprzedaży mieszkania Rzeszów, a jakich zapisów byłoby najlepiej unikać.

Przede wszystkim konieczne jest wyszczególnienie ceny za sprzedaż danej nieruchomości oraz zapisu określającego prawa i obowiązki poprzedniego jak i obecnego właściciela. Nie bez znaczenia jest też właściwe uregulowanie praw i zobowiązań np. związanych z wynajmowaniem piwnicy, która przykładowo pod względem metrażu należy jeszcze do mieszkania. Rzeszów jest miastem, gdzie bardzo łatwo uzyskać pomoc prawną przy spisaniu odpowiedniej umowy, która nie krzywdziłaby obu stron, jednak jeśli dostęp do profesjonalnego prawnika jest bardzo trudny, zawsze można skorzystać z… Internetu.

Oczywiście kupno lub zakup jakiejkolwiek nieruchomości jest rzeczą bardzo odpowiedzialną i powinna być ona przeprowadzona w zgodzie z literą prawa. Przy zakupie trzeba od razu przejrzeć dokładnie mieszkanie i w razie jakichś odchyleń od umowy – np. pęknięta ściana – wszystko udokumentować, aby móc potem wnosić o odszkodowanie.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *