Tłumiki akustyczne – zasada działania i zastosowanie

Zastosowanie tłumików akustycznych

Zastosowanie tłumików akustycznych

Systemy Climaver same w sobie odznaczają się wysokim czynnikiem wytłumienia hałasu. A jeśli dodamy do tego odpowiednio zaprojektowane i zamontowane tłumiki akustyczne, zyskujemy niezwykle spektakularne efekty. Firma BH-RES miała przyjemność tworzyć systemy wentylacyjne z wytłumieniem hałasu, w wielu obiektach użyteczności publicznej – także w tych, gdzie wyciszenie wentylacji ma szczególne znaczenie, czyli w teatrach, filharmoniach, muzeach, operach, kinach czy studiach nagrań. Prace były realizowane m. in. w:

  • Operze Podlaskiej
  • Filharmonii Rzeszowskiej
  • Filharmonii Olsztyńskiej
  • Szkole muzycznej w Kielcach
  • Teatrze Starym
  • Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie
  • Teatrze muzycznym i operetce w Gliwicach
  • Multikinie w Katowicach
  • Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.

To tylko część miejsc, w których firma BH-RES zadbała o odpowiednio wytłumioną akustykę kanałów wentylacyjnych. Prace były realizowane również w wielu innych obiektach – w tym domach jednorodzinnych, biurowcach, galeriach handlowych, uczelniach, centrach konferencyjnych czy hotelach. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Za każdym razem opracowywane są indywidualne rozwiązania i projektowane oraz budowane tłumiki akustyczne, które skutecznie niwelują hałas związany z pracą układów wentylacyjnych.

Tłumiki akustyczne – zasada działania

Jak już wspomnieliśmy na początku, tłumiki akustyczne to specjalne konstrukcje, które mają za zadanie maksymalnie wyciszyć pracę systemów wentylacji, poprzez wchłonięcie i ograniczenie drgań np. central wentylacyjnych czy dźwięków przemieszczającego się powietrza. Są one montowane wewnątrz kanałów wentylacyjnych – najczęściej pomiędzy urządzeniem nawiewowym i kanałem – w tym również przed nawiewnikami powietrza.

Projekt, wykonanie i montaż tłumików to z reguły kwestia indywidualna. Żeby system tłumienia był całkowicie skuteczny i ograniczał hałas wentylacji, musi być w pełni dostosowany do konstrukcji kanałów wentylacyjnych. Z tego powodu obok tłumików z blachy ocynkowanej wyposażonych w kulisy tłumiące, w trudno dostępnych miejscach stosuje się również tłumiki elastyczne.

Zastosowanie w tłumieniu hałasów generowanych przez systemy wentylacji znajdują również czerpnie – specjalne kratki wentylacyjne o budowie, która również ogranicza wydobywanie się dźwięków z kanałów wentylacyjnych. Ich konstrukcja także musi być odpowiednio dobrana, aby uzyskać najbardziej pożądane efekty.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *