Ścianki berlińskie

Zabezpieczenie wykopów ścianką berlińską – na czym polega?

Głębokie wykopy najczęściej potrzebują wzmocnienia i zabezpieczenia. Przeciwdziała to osuwaniu się ziemi i umożliwia bezpieczne prace w wykopach. Istnieje kilka metod zabezpieczania wykopów, różniących się od siebie technologią wykonania, a także właściwościami. Jedną z powszechnie stosowanych metod zabezpieczania wykopów są ścianki berlińskie.

Ścianka berlińska – co to takiego?

Ścianka berlińska jest konstrukcją oporową typu lekkiego. Można ją stosować zarówno do płytkich, jak i głębokich wykopów. Może być używana w dużych, szerokoprzestrzennych inwestycjach, jak również w tych mniejszych. Ścianki berlińskie umożliwiają stworzenie wzmocnienia na poziomie od 1 do 3 pięter pod ziemią, co ostatecznie uzależnione jest od warunków lokalizacyjnych, a także gruntowych. Zabezpieczenie głębszych wykopów jest możliwe tylko w przypadku bardzo specyficznych i sprzyjających warunków. Ścianki berlińskie składają się z pala, który wykonany jest ze stalowego kształtownika lub innego pala nośnego. Jego montaż w ziemi może być wykonany na kilka sposobów, a wybrana metoda zależna jest od profilu zastosowanego do wykonania pala. Pal może być pogrążany poprzez:

  • Wbijanie w ziemię przy użyciu specjalnego młota spalinowego lub hydraulicznego.
  • Osadzanie w przygotowanym wcześniej otworze, wypełnionym tak zwaną zalewką.
  • Wibrowywanie za pomocą wibromłota

Oprócz pala, w skład ścinaki berlińskiej wchodzi opinka montowana podczas głębienia wykopu między poszczególnymi palami. Opinka może być drewniana, betonowa lub wykonana ze stalowych wyprasek.

Jak montuje się ściankę berlińską?

Ścianka berlińska tworzona jest poprzez pionowe umieszczanie w gruncie stalowych pali. Pale rozmieszczanie są według zaplanowanego wcześniej rozstawu (zwykle między 1,0 m a 3,0 m) na granicy zaplanowanego wykopu. Kiedy wykop jest stopniowo pogłębiany, odsłonięte przestrzenie pomiędzy palami, wypełnia się opinką. Opinki betonowe oraz stalowe montowane są od góry, z kolei opinki drewniane instaluje się do dołu. Ścinaka berlińska to skuteczna metoda zabezpieczenia wykopów. Jest ona konstrukcją przenoszącą parcie. Jej największym minusem jest jednak brak szczelności, przez co nie może być stosowana poniżej lustra wody gruntowej.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *