Biorąc pod uwagę nasz polski klimat, trudno dziwić się rosnącej popularności kominków i stosownych do ich budowy wkładów kominkowych. Ich obecność w domu zapewnia ciepło, komfort i niepowtarzalny nastrój podczas długich, chłodnych wieczorów. Należy jednak pamiętać, że wybór konkretnego wkładu kominkowego powinien być poprzedzony dobrym projektem, biorącym pod uwagę kilka kluczowych elementów. Co to za elementy?
Zalety wkładów kominkowych
Wkłady kominkowe stanowią podstawę do budowy kominków oraz systemów rozprowadzania ciepła. Ich posiadanie stało się dla wielu rodzin jednym z priorytetów już na etapie wyboru projektu domu. Skąd taka ich popularność? Kominki są urządzeniami posiadającymi wiele zalet i oferującymi spore możliwości w niemal każdym budynku. Ich podstawową rolą jest zapewnianie ciepła nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale również – poprzez system rozprowadzania ciepła – w całym domu.
Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym zapewniają dodatkowo dostęp do ciepłej wody, której podgrzewanie nie zużywa żadnej dodatkowej energii, a tym samym nie zwiększa kosztów utrzymania. Ale to nie wszystko, bowiem bardzo ważnym aspektem dla każdego posiadacza kominka jest niepowtarzalny nastrój, jaki zapewnia obecność źródła „żywego ognia” we wnętrzu mieszkalnym. Ogień płonący na kominku pozwala się zrelaksować, wyciszyć i doskonale odpocząć. Działa na domowników lepiej, niż najlepsza nawet terapia!
Wkłady kominkowe żeliwne i stalowe
Już na etapie planowania instalacji kominka należy określić, czy powstanie ona na podstawie wkładu kominkowego żeliwnego, czy stalowego. Cym różnią się od siebie oba te rozwiązania?
Wkłady kominkowe żeliwne wytwarzane są z żeliwa odlewanego według określonej formy. Dzięki tej technologii wkłady żeliwne mogą być i z reguły są bardziej ozdobne niż wkłady stalowe. Zastosowany materiał sprawia również, iż zdecydowanie bardziej pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, wiejskim lub nawet industrialnym. Wkłady kominkowe żeliwne są masywniejsze, cięższe, ale przy tym niezwykle estetyczne i często wybierane przez miłośników wnętrz „w starym stylu”.
Jeśli chodzi o wkłady kominkowe stalowe, to i tu użyty materiał determinuje wyraźnie ich przeznaczenie oraz zastosowanie. Stalowe wkłady kominkowe posiadają zwykle prostszą formę niż wkłady żeliwne, są znacznie bardziej ascetyczne w kształcie i nowoczesne w wykonaniu. Idealnie nadają się do wnętrz zaaranżowanych w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym.
Bez względu na zastosowany materiał do budowy, dobrej jakości wkłady kominkowe gwarantują pełne bezpieczeństwo użytkowania i bardzo dużą funkcjonalność przez wiele długich lat.
Dodaj komentarz