Specyfika blachodachówek

Rynek pokryć dachowych jest obecnie niezwykle bogaty i oferuje konsumentom produkty w różnej konfiguracji, kolorach czy o odrębnym sposobie montażu. Jedynym problem jest odpowiednie dobranie materiału pod konstrukcje dachu zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. Najpopularniejszym obecnie pokryciem dachowym jest blachodachówka.

Zalety

Blachodachówka, zwana również blachą dachówkową, nie nastręcza żadnych ograniczeń co do rodzaju budynku oraz daje także duży zakres dopuszczalnych kątów nachylenia połaci dachu. Sprzedaż blachodachówki wynosi średnio rocznie około 30% wszystkich kupowanych przez konsumentów pokryć dachowych. Decyduje o tym przede wszystkim dostępność produktu, atrakcyjna cena, duży wybór profili, powłok, kolorów oraz niewielki ciężar tych pokryć. Użycie blachodachówki nie wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji i pełnego deskowania, w przeciwieństwie do pokrycia dachówkowego.

Produkcja

Blachodachówka jest najczęściej produkowana w arkuszach z wytłoczonymi kilkoma rzędami dachówek, dużo rzadziej są wytwarzane w panelach jednorzędowych. Duże arkusze blachy znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim na dachach o prostych połaciach. Zapewniają one szybszy montaż dzięki małej ilości połączeń. W przypadku dachów o nieregularnym i skomplikowanym kształcie lepiej jest zastosować blachy o mniejszym formacie.

Stalowy rdzeń blachodachówki

Najważniejszym elementem blachodachówki jest rdzeń, który jest zazwyczaj wykonany ze stali. Od jej rodzaju i składu chemicznego zależy wytrzymałość, sprężystość oraz twardość pokrycia. Rdzeń powinien mieć grubość nie mniejszą niż 0,4 mm. Pokrywa się go warstwą cynku, aby zabezpieczyć jego powierzchnię przed korozją. Tak położona powłoka rdzenia ulega samogalwanizacji. Na rynku dostępne są również blachodachówki z rdzeniem aluminiowym.

Powłoka blachodachówki

Bardzo ważne w przypadku blachodachówki jest jej wykończenie, a mianowicie kolorowe powłoki kładzione na blachę. Warstwa wykańczająca nie tylko nadaje efektownego i estetycznego wyglądu pokryciu, ale przede wszystkim zwiększa odporność blachy na korozję, zarysowania oraz niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Powłoki wykonuje się z różnych materiałów. Obecnie są to najczęściej: poliester, plastizol, PVDF lub pural.

Składowanie

Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach odnośnie blachodachówki. Bardzo ważne jest przechowywanie i składowanie tego typu materiałów. Muszą to być pomieszczenia suche i wentylowane, zabezpieczone przed niskimi temperaturami. Materiał należy chronić przed wilgocią, ponieważ blacha nie położona na konstrukcji dachowej jest o wiele bardziej podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, niż po jej ułożeniu.

Artykuł powstał przy współpracy z: http://www.bratex.pl/

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *