wkładka jednościenna

Rury i kolana spalinowe – niezbędne elementy odprowadzania spalin z pieca lub kominka

Przyjemnie tlący się w wolnostojącym piecu czy kominku ogień, tak naprawdę wydziela spore ilości spalin, które niezależnie od ekologiczności opału są szkodliwe dla człowieka, stąd muszą zostać odprowadzone na zewnątrz budynku. Aby niniejszy proces był możliwy, potrzebna jest szczelna instalacja, w skład której wchodzą m.in. rury i kolana. Co warto wiedzieć o tych elementach? Zapraszamy do lektury!

Rury spalinowe – istotny element każdej instalacji kominowej

Głównym zadaniem rury spalinowej jest zapewnienie szczelności instalacji kominowej, a co za tym idzie bezpieczeństwa domownikom. Ma ona chronić przewód kominowy przed kwaśnymi skroplinami, zbyt wysoką temperaturą, a także czynnikami atmosferycznymi. Są to niezwykle ważne zadania zwłaszcza, gdy rura spalinowa jest przedłużeniem zbyt niskiego komina. W szerokiej ofercie tego typu produktów wyróżnia się przede wszystkim dwa podstawowe rodzaje, czyli rury kwasoodporne i żaroodporne. Pierwszy typ znajduje szerokie zastosowanie zwłaszcza w przypadku kotłów gazowych, a więc w urządzeniach niskotemperaturowych, w których powstające spaliny mają zazwyczaj kwaśny odczyn. W przypadku pieców na węgiel lub drewno, a także kominków, zastosowanie znajdują rury żaroodporne, które zachowują swoje właściwości nawet pod wpływem bardzo wysokich temperatur. Warto ponadto wiedzieć, że oba typy rur spalinowych produkowane są z ceramiki bądź stali. O ile elementy ceramiczne sprawdzają się zazwyczaj w częściach gotowych systemów kominowych, o tyle rury stalowe są wszechstronniejsze, gdyż cechują się łatwym montażem oraz możliwością dopasowania ich do starszych kominów, przez co są po prostu częściej wybierane.

Kolana Parkanex – co warto o ich wiedzieć?

Kolana to kolejny, niezbędny element instalacji, który służy do podłączania wkładów kominkowych (opalanych drewnem) do przewodów kominkowych. Ich szczelność wymaga użycia specjalnych obejm, które ściśle łączą ze sobą elementy kominka, uniemożliwiając spalinom przedostanie się do wnętrza pomieszczenia. Biorąc pod uwagę różnorodne potrzeby, na rynku spotkać można kilka typów kolan, jak np. o kącie 45 stopni, 90 stopni czy kolana nastawne. Dwa pierwsze zaleca się stosować z jednometrową rurą przedłużającą i najczęściej można je spotkać w piecach chlebowych lub do pizzy, opalanych drewnem. Warto wiedzieć, że kolana podobnie jak rury spalinowe, muszą być wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz inne czynniki, negatywnie wpływające na konstrukcję całego systemu. Stąd najczęściej wykorzystywanym surowcem do ich produkcji jest stal.

Gdzie znaleźć wysokiej jakości rury i kolana spalinowe?

Decydując się na domowy kominek równie ważne, co design jest bezpieczeństwo domowników. Z tego względu wybierając poszczególne elementy, warto postawić na firmę, której produkty odznaczają się wysoką jakością, dając pewność szczelności całej instalacji. Rury i kolana Parkanex to produkty, które są doskonale znane na rynku, a dzięki wyposażeniu ich w wygodne rewizje, utrzymanie systemu odprowadzania spalin w idealnym stanie jest jeszcze bardziej ułatwione. Wybierając dostawcę elementów do instalacji kominkowej należy również pamiętać, że zarówno rury spalinowe, kolana, jak i pozostałe elementy całego systemu odprowadzania spalin muszą do siebie pasować i być ze sobą właściwie połączone. Dlatego, decydując się na zakup całego wyposażenia warto postawić na produkty pochodzące od jednego producenta, które idealnie do siebie pasują, spełniając odpowiednio swoje zadanie.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *