Przygotowanie działki przed sezonem

Wiosenna aura panująca na zewnątrz to dla działkowiczów informacja o konieczności przygotowania podłoża pod sianie, sadzenie i pielęgnowanie roślin, które przezimowały. O czym warto pamiętać?

Jednym z najistotniejszych wyznaczników urodzaju gleby jest wskaźnik pH, który powinien być dostosowany do konkretnego typu roślin. Zanim przystąpimy do sadzenia, należy dokonać pomiaru pH danej gleby i na tej podstawie rozplanować działkę. Zróżnicowanie wymagań pokarmowych roślin względem pH podłoża jest bardzo duża (od kwaśnego, poniżej 5,5 pH do lekko zasadowego ok. 7 pH) dlatego też koniecznością jest podejście do każdego gatunku indywidualnie. Zmiana odczynu w trakcie wegetacji rośliny jest  trudna do uzyskania i jest powodem dodatkowego, niepotrzebnego stresu dla sadzonek.

Kolejna kwestia to nawożenie. Niezależnie od tego, czy uprawa dotyczy tofru, kory, czy gleby należy pamiętać o zastosowaniu nawozu (przynajmniej raz w roku) aby uniknąć jałowienia podłoża. Pomijając ten krok, ryzykujemy utratą wydajności ziemi nawet o 50 proc. Właściwym na nawożenie czasem jest okres wczesnej wiosny, wraz z ruszeniem wegetacji. Zaleca się stosowanie mineralnych nawozów wieloskładnikowych, zwłaszcza w granulowanej postaci. Ich największą zaletą jest brak konieczności powtarzania czynności kilka razy w roku, rośliny korzystają z zawartych w nich związkach mineralnych przez cały okres wegetacji.

Pamiętajmy, że nawóz dobieramy zawsze do określonej grupy uprawianych roślin dlatego nowicjuszom radzimy skorzystać z opinii doświadczonego sprzedawcy. Ponadto zasilając rośliny należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, ponieważ zbyt duża dawka nawozu jest o wiele bardziej szkodliwa niż brak składników odżywczych.

 http://www.agrimpex.pl

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *