Płyty pilśniowe MDF HLS i HDF surowe – co musisz o nich wiedzieć

Płyta HDF to materiał drewnopochodny wyjątkowo często wybierany do produkcji mebli, drzwi, podłóg i innych elementów aranżacji wnętrz. Płyty HDF lakierowane dzięki podwyższonej gęstości, zawdzięczają tak szerokie zastosowanie w meblarstwie i stolarstwie. Stanowią świetną alternatywę dla litego drewna. Do czego wykorzystuje się HDF lakierowany? Czym dokładnie jest i jakie posiada właściwości? Co różni go od płyt MDF? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

 

Płyta HDF – czym dokładnie jest?

Płyta HDF powstaje ze sprasowanych włókien drzewnych z dodatkiem środków łączących oraz utwardzających. Jako jeden z rodzajów płyt pilśniowych, należy do tej samej kategorii płyt drewnopochodnych co MDF. Proces produkcji w obu przypadkach wygląda bardzo podobnie, w efekcie końcowym otrzymuje się jednak odmienne parametry. Płyta MDF (Medium Density Fibreboard) ma, jak można wywnioskować z angielskiej nazwy, gęstość średnią, płyta HDF (High Density Fibreboard) ma natomiast gęstość podwyższoną.

Jak zatem łatwo się domyślić, płyta HDF jest twardsza, a co za tym idzie – odporniejsza od MDF. Ponadto jest płytą cienką, nie przekraczającą 6 mm.

Wariantem produktu jest tzw. HDF lakierowany, czyli płyta pokryta wodnymi lakierami odpornymi na promieniowanie UV. Charakteryzuje się podwyższoną odpornością na uderzenia, uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych czy też szkodliwe działanie substancji chemicznych.

Jakie zastosowanie ma HDF lakierowany?

Płyty HDF lakierowane sprawdzają się jako tylne ścianki mebli, m.in.  szaf, komód i regałów, oraz dna szuflad. HDF lakierowany z powodzeniem wykorzystywany jest także jako ścianki działowe w pomieszczeniach, zarówno prywatnych, jak i biurowych, a także zewnętrzne tablice reklamowe. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyt HDF jako elementów aranżacji i dekoracji wnętrz.

Twarda płyta HDF często wybierana jest też do produkcji drzwi wewnętrznych. Te, dzięki większej gęstości płyty niż w przypadku MDF, mogą być mniej masywne, przez co zyskują na estetyce.

Płyty HDF lakierowane – dobry wybór

Jak widać płyty HDF mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno w meblarstwie, jak i w szeroko pojętym aranżowaniu wnętrz. Popularność tego materiału nie dziwi – trwałość, dobre parametry techniczne i łatwość w utrzymaniu czystości, to niezaprzeczalne atuty.

https://strefaplyt.pl/p/dla-meblarstwa-plyty-hdf-lakierowane,50

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *