Obudowa kominka uzależniona od jego rodzaju

Wiele osób marzy o kominku, który ogrzeje ich dom, a jednocześnie swoim wyglądem sprawi wrażenie przeniesienia do wiejskiej chaty. Chcący wybudować kominek w swoim domu powinni pamiętać, że sposób obudowy kominka jest w bardzo dużej mierze uzależniony od technologii, w jakiej jest wykonany. Podpowiadamy zatem, jaka zabudowa będzie najlepsza dla kominków DGP, jaka przy otwartych paleniskach, a na jaką mogą sobie pozwolić właściciele kominków z płaszczem wodnym.

Kominek z otwartym paleniskiem

Otwarte palenisko najczęściej posiadają te najbardziej tradycyjne kominki, o prostej formie – ich palenisko przykryte jest ukośnym okapem odprowadzającym spaliny d przewodu kominowego. W kominkach tego typu ciepło oddawane jest poprzez nagrzane ściany niszy z cegły szamotowej i okapu.

Paleniska tego typu pasują do wnętrz rustykalnych. Kominki posiadające takie obudowy kominkowe najczęściej pełnią funkcje wyłącznie dekoracyjne, głównie ze względu na fakt, iż tylko 20% energii spalanego drewna ogrzewa dom. Za to nadają wnętrzu przytulny charakter, a mieszkańcom możliwość bezpośredniego przebywania przy ogniu.

Kominki z otwartymi paleniskami najczęściej są dużych rozmiarów, z blatem wokół lub obok paleniska, a nad nim – z belką kominkową. Charakteryzują się również tradycyjnymi materiałami, z których są wykonane, i najczęściej są to marmury, drewno, cegła lub łupany piaskowiec.

Kominek z płaszczem wodnym

Wkład kominka tego typu zajmuje sporo miejsca, a dodatkowo wymaga specjalnego osprzętu, takiego jak rury doprowadzające i odprowadzające wodę do płaszcza, zawór bezpieczeństwa, pompy, wymiennik i naczynie zbiorcze. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te elementy muszą znajdować się blisko wkładu, choć należy mieć na uwadze, że obudowa kominkowa powinna być pojemniejsza. Dodatkowym problemem może być fakt, że obudowa tego kominka musi mieć kontakt ze ścianą lub sufitem, a to za sprawą konieczności podłączenia kominka do instalacji grzewczej.

Kominek w systemie DGP

Jeśli chcemy, by nasz kominek ogrzewał więcej, niż tylko jedno pomieszczenie, wkład musi być bardziej skomplikowany. Jeśli nośnikiem ciepła ma być powietrze (DGP), to obudowa kominka powinna być tak duża, by pomieścić grube przewody prowadzące do innych pomieszczeń. Najczęściej rury te są prowadzone od wkładu w górę, przez co obudowa musi sięgać sufitu. Kominki tego typu mogą być umieszczone pod ścianą, ale nie muszą – forma wolno stojącej kolumny bądź przegrody oddzielającej pomieszczenia jest jak najbardziej na miejscu. Przy budowie należy pamiętać, by materiały, z jakich kominek będzie wykonany nie mogą kumulować ciepła, oraz o tym, że wnętrze kominka powinno być izolowane od obudowy.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *