zawory bezpieczeństwa

Jakie zawory najlepiej stosować do regulacji obwodów próżniowych?

Zawory bezpieczeństwa w obwodach próżniowych chronią pracę układu przed awarią. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów zaworów próżniowych. Wszystkie odpowiadają za sterowanie przepływu próżni, a także sprężonego powietrza, pomimo tego, że posiadają zróżnicowaną konstrukcję. Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę.

Zawory bezpieczeństwa: elektromagnetyczne

Elektromagnetyczne zawory bezpieczeństwa zwiększają bezpieczeństwo procesów zachodzących w układzie. Są one niezbędne do tego, aby ustabilizować parametry pracy, a także utrzymać ich wartość na pożądanym poziomie. W zaworach elektromagnetycznych za sterowanie odpowiada cewka elektromagnetyczna. W takim przypadku to sygnał elektryczny odpowiada za sterowanie. Można wyróżnić sterowanie bezpośrednie oraz pneumatyczne. Przepływający prąd elektryczny jest źródłem pola elektromagnetycznego. To właśnie dlatego takie elementy, jak np. rdzeń, czy też kotwica mogą zmienić swoje położenie. Przyciągane przez pole elektromagnetyczne pokonują opór stawiany przez sprężynę. To właśnie dlatego wyżej wymienione elementy zostają przyciągnięte do ogranicznika. Oczywiście wracają one do swojej pozycji pierwotnej w momencie, gdy zanika prąd elektryczny.

zawory bezpieczeństwa

Zawory bezpieczeństwa: pneumatyczne

Pneumatyczne zawory bezpieczeństwa należą do grupy zaworów bezpośredniego działania. Oznacza to, że poziom ciśnienia bezpośrednio oddziałuje na element odcinający zawór. Tego rodzaju zawory rekomendowane są szczególnie tam, gdzie czynnik wyróżnia się wyższą lepkością. Sprawdzają się również w przypadku wyższego stężenia zanieczyszczeń. Wyróżnia się:

  • Zawory grzybkowe, które wyposażone są zwykle w teflonowe uszczelnienia. Dobrze sprawdzają się w przypadku, gdy czynnik przepływający przez układ ma wysoką temperaturę (nawet do 180 stopni Celsjusza). Nie są stosowane w przypadku przepływu cieszy o dużej prędkości, gdyż w takiej sytuacji może dojść do uderzenia hydraulicznego. Może to spowodować awarię systemu, a nawet uszkodzenie rurociągów. Zawory z grzybkiem przeciwbieżnym warunkują kierunek przepływu medium (pod grzybek).
  • Zawory membranowe stosowane są w przypadku różnorodnych czynników. Medium może być sterylne lub lepkie i zanieczyszczone (nawet cząstkami stałymi). W sytuacji, gdy dojdzie do przeniknięcia cząstki stałej nadal możliwe jest utrzymanie wysokiej szczelności.
  • Zawory kulowe, które sprawdzają się w układach, gdzie panuje wysokie ciśnienie. Tego rodzaju zawory bezpieczeństwa wymuszają konieczność zastosowania napędu obrotowego.
Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *