jak wybrać dobry i efektywny klimatyzator

Jak wybrać dobry i efektywny klimatyzator?

Kiedy gorące letnie dni zaczynają dawać się we znaki, z wdzięcznością odpalamy biurowe czy też domowe klimatyzatory, dające oddech i wytchnienie od upału. Klimatyzacja w domu czy zakładzie pracy to dziś obowiązkowy element wyposażenia. Komfort pracy jest niezwykle ważny dla jej efektywności, a odpowiednia temperatura w dużej mierze właśnie za niego odpowiada. Aby jednak klimatyzatory stacjonarne spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane, do powierzchni pomieszczenia, w którym będą pracować, a także do warunków przyłączeniowych.

Jak dobrać moc klimatyzatora?

Wydajność i efektywność klimatyzatora zależą od jego mocy. A ta z kolei musi być dostosowana do metrażu pomieszczenia. Jak zatem określić jakiej mocy klimatyzator jest potrzebny dla schłodzenia danego wnętrza? Można to łatwo wyliczyć ze wzoru lub zastosować prostą prawidłowość mówiącą, że na każde 10 metrów pomieszczenia, musi przypadać 1 kW mocy chłodniczej. Sprawdza się to jednak w pomieszczeniach o standardowej wysokości. W przypadku hal produkcyjnych czy magazynów lepiej wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczenia. Moc klimatyzatora obliczymy z pomocą wzoru mx40 = W, gdzie M to wartość metrów sześciennych pomieszczenia, natomiast W to moc chłodzenia. Obliczenia te stosujemy do standardowych pomieszczeń o średnim nasłonecznieniu, jeżeli zaś wybieramy klimatyzator stacjonarny czy też klimatyzator podstropowy na poddasze, musimy dodać nawet do 50% mocy, natomiast do pomieszczeń połączonych z kuchnią około 10-20% więcej.

Na jakie parametry jeszcze zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Wybierając klimatyzator, głównym parametrem jest jego moc, dopasowana do pomieszczenia, ponieważ tylko w taki sposób urządzenie zagwarantuje chłodzenie na optymalnym poziomie. Nie ma potrzeby też inwestowania w droższy klimatyzator o większej mocy, do pomieszczenia, które tego nie wymaga – nie wykorzystamy jego mocy i zwyczajnie przepłacimy. Warto natomiast zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje proponowane przez producentów klimatyzatorów, które mogą być przydatne. Przykładem mogą być klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza. Warto postawić na klimatyzatory od dobrego, pewnego producenta, które zagwarantują wysoką jakość oraz bezawaryjną pracę. Na przykład kupując klimatyzatory LG, możemy wybierać spośród klimatyzatorów stacjonarnych, klimatyzatorów podstropowych, dostępnych w różnych wariantach mocy.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *