Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzator to urządzenie do chłodzenia pomieszczenia. Każdy model składa się z parownika, wentylatora, skraplacza i sprężarki. Wentylator wymuszając na parowniku obieg powietrza chłodzi mieszkanie i nawilża znajdujące się w pomieszczeniu powietrze. Dzięki możliwości regulacji temperatury, funkcji jej stałego utrzymania oraz pozostałych opcji pozwalających dokładnie dopasować warunki termiczne do preferencji domowników świetnie sprawdzają się one w upalne i duszne dni.

Jak prawidłowo dobrać klimatyzator?

Obecnie, na rynku jest naprawdę spora oferta klimatyzatorów dlatego przy jego  zakupie pod uwagę należy wziąć następujące kwestie:

  • Przeznaczenie sprzętu: Klimatyzacja do biura, do mieszkania, czy do serwerowni będzie miała różne właściwości i różną moc. Przykładowo przywołana serwerownia produkuje sporą ilość ciepła, a co za tym idzie klimatyzator zamontowany w takim miejscu musi działać na dużych obrotach.
  • Powierzchnia pomieszczenia: To kolejna istotna kwestia. Wielkość powierzchni wymaga proporcjonalnie większych nakładów pracy w celu jego schłodzenia.
  • Oszczędność energii: Mając do wyboru klasę i klasę A+ zawsze decydujmy się na tą energooszczędną, wtedy koszty eksploatacji będą znacznie niższe, a co za tym idzie poniesiony przy inwestycji wkład zwróci się dość szybko.
  • Hałas: Dodatkowe źródło hałasu w miejscu pracy, czy w sypialni może drażnić i negatywnie wpływać na naszą koncentrację. Warto włączyć klimatyzator przed zakupem.
  • Możliwość regulacji: Skala regulacji zarówno temperatury, jak i wilgotności powietrza powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb domowników.
  • Dodatkowe udogodnienia: Mowa tu zarówno o funkcji filtracji powietrza, jak również automatycznego czyszczenia klimatyzatora. Niektóre, rozbudowane wersje dają lepszy efekt dlatego przed zakupem należy zastanowić się, czy przydadzą się nam jedynie podstawowe funkcje, czy jesteśmy w stanie dopłacić więcej za niektóre udogodnienia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jeśli mieszkasz w bloku musisz uzyskać pozwolenie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Średnio, na wydanie takiej decyzji należy czekać od 1 do 2 tygodni.

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *